Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Badajmy się profilaktycznie”. Potrzeba nam lepszej diagnostyki

Facebook Twitter

"Badajmy się!" - zachęcają lekarze, specjaliści onkolodzy i radiolodzy. Mamy słabe wyniki w skali kraju w zakresie szybkiej diagnostyki, szczególnie w porównaniu z Europą.

Zdalna operacja mechanizm regulacji poziomu żelaza Komórki pochodzące od innych członków rodziny Miejskie programy zdrowotne, szpital miejski, UJD, zdrowotne programy
fot.pixabay

Dlatego, aby skuteczniej leczyć, potrzebna jest lepsza współpraca pacjentów z medykami. O czym powinniśmy pamiętać udając się nawet profilaktycznie do specjalisty? Podpowiada  specjalizująca się z radiologii Katarzyna Bocian.

Katarzyna Bocian: Należy pamiętać, żeby na wszystkie badania obrazowe przynosić ze sobą wyniki badań poprzednich oraz kompletną historię swojej choroby – różne wypisy ze szpitala albo inne dokument, które mogą pomóc radiologowi w odpowiedniej interpretacji naszego badania. Jest to dla nas bardzo istotne dlatego, że to nie jest tak, że „co jest to widać”. Różne zmiany obecne w badaniu możemy interpretować trochę inaczej w zależności od kontekstu.

Lekarz radiolog, Katarzyna Bocian

Mówi Katarzyna Bocian, lekarz w trakcie specjalizacji z radiologii i diagnostyki obrazowej. Jesienią lekarze szczególnie często zachęcają do badań. Pojawiają się mammobusy z darmowymi badaniami dla kobiet, pod hasłem różowego października namawiali kobiety do badań w kierunku wykrywania nowotworów. Niedawno obchodzony był też Międzynarodowy Dzień Radiologii. Zwracano uwagę właśnie na potrzebę lepszej profilaktyki i na właściwą diagnostykę.

Katarzyna Bocian: Możemy zgłosić się do lekarza POZ po skierowanie na takie badania i ma to znaczenie przy wczesnym wykrywaniu nowotworów, np. nowotworów płuc, piersi albo tarczycy. Jeżeli chodzi o RTG klatki piersiowej, to osoby dorosłe powinny wykonywać sobie takie badania przynajmniej co dwa lata. Jeżeli są nałogowymi palaczami lub pracują w szkodliwych warunkach to co najmniej raz do roku. Dlatego, że wcześniej wykryty nowotwór płuc może być skutecznie leczony i to da pacjentowi szanse na dłuższe życie.

Aby uniknąć zachorowania lub wykryć wcześnie chorobę, powinniśmy wyrobić sobie nawyk „przeglądu” naszego ciała. Czasami, takie przypadkowe zdiagnozowanie choroby, może uratować nam życie.

Katarzyna Bocian: Wcześnie wykryty też daje nam duże szanse przeżycia, dlatego pamiętajmy, aby badać sobie piersi i zgłaszać się na badania USG. Jeżeli jesteśmy po 30 roku życia, co roku powinniśmy zrobić sobie takie badanie. Dużo nowotworów ma to do siebie, że we wczesnym stadium w ogóle nie dają objawów i jeżeli unikamy lekarzy, unikamy badań obrazowych, to niestety odbieramy sobie szanse na to, żeby wcześnie takie nowotwory wykryć. Polecam zgłaszać się na USG jam brzusznej w ramach profilaktyki, co najmniej co dwa, trzy lata. Tak samo zalecam zgłaszać się na USG tarczycy, mimo braku objawów.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj