Atrakcje Festiwalu Gaude Mater. 10 wydarzeń w 9 dni
Przez ponad tydzień potrwa 33. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater. Częstochowa ma od lat największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur.
Atrakcje Festiwalu Gaude Mater
Tegoroczny festiwal Ośrodek Promocji Kultury przygotował przy udziale Filharmonii Częstochowskiej i funduszy Województwa Śląskiego. Mówi nam dyrektor Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater:
Ewa Kłosińska: W ramach 33. Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater zaplanowaliśmy aż 10 wydarzeń w ciągu tych 9 dni w 5 lokalizacjach. Inauguracja festiwalu tradycyjnie w Bazylice Jasnogórskiej. 21 września spotykamy się w Bazylice Jasnogórskiej, tym razem już na inauguracji liturgicznej festiwalu wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk w Miejskim Domu Kultury w Bazylice Jasnogórskiej chorał gregoriański XV wiek.
W programie wiele muzyki kameralnej, koncerty też w Kościele Ewangelickim. Co ważne, wejścia na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są bezpłatne, mówi dyrektor artystyczny imprezy. Adam Klocek szczególnie poleca festiwalowy finał z udziałem orkiestry symfonicznej:
Adam Klocek: Mam przyjemność być dyrektorem artystycznym festiwalu. Dwa duże koncerty z udziałem orkiestry, kończymy festiwal w koprodukcji już z Filharmonią Częstochowską i wykonie światowe “Requiem dla Wojciecha Kilara” autorstwa księdza Mateusza Szerwińskiego, myślę, że to będzie bardzo ciekawe. Do tego znana już, wykonywana w Częstochowie “Symfonia Aniołów” Pawła Łukaszewskiego.
Finałowy koncert w piątek 27 września o godz. 18.00. Temat 33. edycji festiwalu to „Muzyka i duchowość”. Muzycznym wydarzeniom, które zostały rozpisane na 9 dni i 10 dużych koncertów towarzyszą też imprezy dodatkowe – wystawy plastyczne i tematyczne:
Robert Sękiewicz: Zapraszamy na wystawy malarstwa Pani Małgorzaty Dawidiuk. Artystka przyjedzie do nas z Przemyśla i swoją wystawę prezentowaną w Częstochowie w Galerii Gaude Mater zatytułowała ”Ikony – cienie epifanią światła”. Jest to cykl dużych obrazów, jak również elementy instalacji plastycznej, które odnoszą się do ikony wprost do ikony wywodzącej się ze sztuki prawosławia. Myślę, że skala tutaj jest czymś, co jest nową w stosunku do ikon.
Plastyczna odsłona Międzynarodowego Festiwalu Gaude Mater do obejrzenia w sali przy ul. Dąbrowskiego 1. Festiwalowi patronuje Radio Jura, polecamy.
Czytaj także: