Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Archiwa sprawdzają bezpieczeństwo przechowywanych dokumentów

Facebook Twitter

Niedawny pożar w Krakowie, gdzie spłonęło archiwum miejskie, spowodował przegląd systemów zabezpieczania dokumentów w innych miastach. Mając na uwadze tę sytuację, sprawdzaliśmy jak ważne dokumenty zabezpieczone są w Częstochowie.

fot. Pexels / pixabay.com

W tym celu odwiedziliśmy Archiwum Państwowe by podpytać o bezpieczeństwo posiadanych zasobów.

Archiwum Państwowe w Częstochowie posiada oczywiście odpowiednie systemy przeciwpożarowe bezpośrednio informujące straż pożarną o jakimkolwiek zagrożeniu, które by tutaj nastąpiło. Część tych najcenniejszych archiwaliów jest wydzielona w osobnym pomieszczeniu, mini pokój z trzech stron ścianą ogrodzony, także dostęp tam jest naprawdę bardzo utrudniony. Oczywiście też są drzwi ognioodporne w tym miejscu i jest on usytuowany w takim miejscu, że bardzo łatwo jest akta ewakuować

– wyjaśnia Ewa Dubaj z Archiwum Państwowego w Częstochowie. Pracownicy tej instytucji dla zapewnienia środków bezpieczeństwa, regularnie wykonują remanenty w aktach:

Oczywiście codziennie jest sprawdzany stan archiwaliów, czyli archiwista odpowiedzialny za zasób archiwalny codziennie sprawdza te magazyny, czy się nic nie dzieje, czy wszystko jest tak jak powinno być. Codzienne weryfikowane są czujki przeciwpożarowe. Odnotowujemy to w odpowiednich miejscach, że są sprawne. Staramy sie zrobić wszystko, co człowiek może, żeby przed takim właśnie ogniem archiwalia uchronić.

Drogi ewakuacyjne są wszystkim dobrze znane

– zapewniają nas pracownicy w Archiwum Państwowym. W sytuacjach zagrożenia to szczególnie ważne nie tylko dla posiadanych zasobów, ale przede wszystkim dla pracujących tu osób:

Archiwum Państwowe w Częstochowie ma prawie 3,5 km akt, więc Archiwum Miejskie w Krakowie miało ich dużo więcej. Tylko tu też mówimy o tych aktach typowo historycznych w przypadku Archiwum Państwowego. Mamy plany ewakuacji archiwaliów, więc myślę, że to co zwykły człowiek może zrobić, staramy się robić.

Z mikrofonem odwiedziliśmy Archiwum Państwowe w Częstochowie. Od początku roku częstochowskie archiwum działa w nowym reżimie sanitarnym.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj