Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Archeologiczne odkrycia w Lelowie

Facebook Twitter

Monety, ozdoby i broń biała z czasów Jagiellonów, a także cmentarzysko szkieletowe datowane na XI lub XII wiek. Takiego sensacyjnego odkrycia dokonali pasjonaci-youtuberzy w podczęstochowskim Lelowie. Znaleziska zaciekawiły archeologów.

fot. ivabalk / pixabay.com

Wszystko zaczęło się od zgłoszenia przypadkowego poszukiwacza. Znalazł on na polu stary topór i skontaktował się z youtuberem Arturem Troncikiem. Po jego obejrzeniu i ocenie zaczęto dalej przeszukiwać teren i odkryto tym razem kości. Następnie znalazcy powiadomili o tym fakcie archeologów, a ci z kolei zadbali o konieczne pozwolenia i rozpoczęli w Lelowie wykopaliska połączone z badaniami odkrytych artefaktów. Wykopaliska trwały 8 dni, a w tym czasie odnalezione zostały m.in. monety, ozdoby i broń biała.

Archeolodzy dokonali też odkrycia cmentarzyska. Wykopaliska w Lelowie będą kontynuowane, ale dopiero w przyszłym sezonie. Dotychczasowe znalezione historyczne pamiątki zostały przekazane do analizy naukowej i specjalistycznej. Po wykonaniu niezbędnych prac mają trafić do muzeum.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024