Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Apetyt na życie”. Najnowsza wystawa poświęcona Halinie Poświatowskiej

Facebook Twitter

Do 8 listopada w Ośrodku Promocji Kultury będzie można oglądać wystawę Klubu Malarzy przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków w Warszawie. Poświęcona jest naszej poetce.

fot facebook.com/opkgaudemater

Wystawa poświęcona jest pamięci Haliny Poświatowskiej w 55. rocznicę jej śmierci. Swoje prace prezentują Dominique Albinski, Tomasz Awdziejczyk, Małgorzata Bartel, Ewelina Dziewońska-Chudy, Anna Dybowska, Marcin Dybowski, Anna Forycka-Putiatycka, Magdalena Kmiecik, Elżbieta Murawska, Małgorzata Omelańczuk-Pawluk, Ewa Powroźnik i Agnieszka Wróblewska.

Towarzystwo Historyczne im. Szembeków zajmuje się pielęgnowaniem dóbr kultury narodowej, organizowaniem wystaw poświęconych wybitnym postaciom, wieczorów literackich czy konferencji naukowych, propagowaniem dorobku polskich twórców. Sam ród Szembeków był związany z wielkopolskimi Siemianicami, wsią w powiecie kępińskim, w gminie Łęka Opatowska. Z rodu tego pochodziły liczne prominentne postacie polskiego życia zbiorowego – polityki, dyplomacji, wojska, sztuki, Kościoła. Towarzystwo im. Szembeków angażuje studentów oraz doktorantów kierunków humanistycznych i artystycznych w pracę nad badaniem dziejów rodów Szembeków, ale i Fredrów – hrabia Piotr Szembek ożeniony był z Marią z hr. Fredrów, wnuczką Aleksandra Fredry. Siedzibą Stowarzyszenia jest Warszawa; w Częstochowie znajduje się jego oddział – ma swoją stronę internetową i profil na FB. Przy Stowarzyszeniu działają kluby tematyczne – m.in. malarski.

Galeria OPK jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 10-19. Wstęp – bezpłatny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 marca 2023