Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Apel Polskiej Misji Medycznej: Przyłączmy się w naszym regionie do zbiórki dla Syrii

Facebook Twitter

Syryjscy medycy apelują po trzęsieniu ziemi w tym kraju: potrzeba paliwa, leków, bandaży. Już skrzyknęły się organizacje pomocowe w kilku województwach, w tym również w województwie śląskim. W radiu Jura apel Polskiej Misji Medycznej.

Apel Polskiej Misji Medycznej
mat.prasowe

Wolontariusze organizują zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy.

Każdy może je symbolicznie wesprzeć, odpowiadając na apel Polskiej Misji Medycznej.

– mówi koordynujący pomoc Jakub Brzozowski.

Jakub Brzozowski: Od medyków syryjskich, z którymi współpracujemy na miejscu w północno zachodniej Syrii, na terenach niekontrolowanych przez rząd, dostajemy informacje, że sytuacja jest bardzo trudna i będzie się prawdopodobnie w najbliższych tygodniach pogarszać. Mówią nam o podstawowych potrzebach, podstawowych potrzebach placówek medycznych, takich jak leki, bandaże, ale też paliwo, ponieważ ono jest potrzebne do zasilania generatorów prądu w szpitalach.

Apel Polskiej Misji Medycznej

mat.prasowe

Apel Polskiej Misji Medycznej

W wyniku trzęsienia całkowicie lub częściowo zniszczonych zostało 55 placówek medycznych w tym kraju, dlatego ranni i chorzy leczeni są często w prowizorycznych namiotach. Ważne, aby pomoc dotarła do Syrii jak najszybciej.

Jakub Brzozowski: Najbardziej też niepokojącym wyzwaniem w najbliższych tygodniach będzie sytuacja epidemiczna, ponieważ w Syrii mamy zachorowania na cholerę. Takie trudne warunki sanitarne po trzęsieniu ziemi sprawiają, że tych zachorowań może być jeszcze więcej i także zachorowań na ostrą biegunkę, która jest bardzo groźna dla dzieci do 5 roku życia. To jest jedna z przyczyn śmierci dzieci do 5 roku życia. Wielkim wyzwaniem będzie dla ludzi tam na miejscu, dla lekarzy, żeby temu zapobiec.

Mamy doświadczenie na Śląsku w organizowaniu pomocy dla Ukrainy, teraz pierwsze partie pomocy zbierane są i docierają do Syrii, ale i do Turcji. Obydwa kraje starają się zorganizować pomoc obywatelom w następstwie trzęsienia ziemi.

Apel Polskiej Misji Medycznej

Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej. Kliknij w link do zbiórki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024