Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Apel lekarzy. Warto się badać i zachowywać profilaktykę!

Facebook Twitter

Specjaliści biją na alarm, szczególnie podczas "różowego października". Badajcie się, aby wykryć w porę zagrożenie - to apel do kobiet w temacie nowotworów.

Bezpłatna mammografia
fot. AlarconAudiovisual / pixabay.com

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet w Polsce i co roku diagnozowany jest u ok. 19 tys. osób.

Łukasz Kaczmarek: Podstawowa sprawa to profilaktyka. To jest zdrowy styl życia czyli: dieta, (…), sport, sen w ilości około ośmiu godzin dziennie. Jeżeli chodzi o profilaktykę wtórną, to wczesne wykrywanie raka piersi, czyli mammografia, badanie ultrasonograficzne oraz samobadanie piersi u pacjentek. W przypadku badania USG, powinny wybrać się na nie kobiety od wieku 20 lat z częstotliwością co dwa lata. Od 30-tego roku życia, takie badanie powinno być wykonywane raz na rok.

Trzeba podejmować się badań i odwiedzać specjalistów, aby chronić się przed przed rakiem piersi, mówi Łukasz Kaczmarek, lekarz specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej. Wiele kobiet unika tak ważnego badania, jakim jest mammografia w obawie przed promieniowaniem czy bólem:

Łukasz Kaczmarek: Mammografia faktycznie jest związana z promieniami rentgena natomiast dawka promieniowania jest porównywalna ze zwykłym prześwietleniem zęba. Czasami rzeczywiście ona może być lekko bolesna, ale zdecydowanie jest do wytrzymania. Szczególnie badać powinny się pacjentki u których w rodzinie występował rak piersi. Wtedy takie badanie mammograficzne w przedziale wiekowym 50 a 65 rokiem życia powinno być wykonywane co 12 miesięcy (…).

– jak zapewnia Łukasz Kaczmarek, specjalista radiolog, te obawy są niepotrzebne. Jak dodaje wiele kobiet zaniedbuje badanie, gdyż boi się usłyszeć diagnozę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024