Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Antysmogowy pilotaż NFOŚiG. Teraz Pszczyna, później całe województwo

Facebook Twitter

Pszczyna to jedno z najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce. Dzięki uruchomionemu właśnie (16.04.) antysmogowemu pilotażowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest szansa na poprawę sytuacji.

fot. Jerzy Górecki/ Pixabay

Na wymianę kopciuchów i termomodernizację w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych zarezerwowano 6 mln zł.

Na podstawie rocznej oceny jakości powietrza za 2019 r., przygotowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, opracowano listę 261 najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce.

Z myślą o tych gminach uruchamiamy pilotaż w Pszczynie. Chcemy sprawdzić na ile nasze dodatkowe wsparcie – razem z wdrażanymi już programami „Czyste Powietrze” i „Stop Smog” – pomoże mieszkańcom w walce ze smogiem

– mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Problem czystego powietrza nie kończy się na domach jednorodzinnych, to jest również problem budynków z wielolokalowych. Ten program dedykujemy, jako drugi w Polsce, specyficznie już nie dla całego województwa, ale dla jednego miasta. Ale drugi, bardzo istotny element, jaki nas dzisiaj sprowadza, to synergia działań między rządem a samorządem, stąd uzupełniające finansowanie po stronie miasta, które spowoduje, że bardziej ekologiczne źródła ciepła będą dodatkowo premiowane i dzięki spodziewamy się zwielokrotnionego efektu, jeżeli chodzi o zainteresowanie programem „Czyste Powietrze”.

Kilka dni temu podobny pilotaż uruchomiono w województwie zachodniopomorskim.

Liczę, że wnioski, które wyciągniemy z tego pilotażu w Pszczynie, pozwolą nam w sposób bardziej efektywny realizować walkę z niską emisją na różnych szczeblach i poziomach oraz w różnych typach budynków

– mówi pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Bartłomiej Orzeł.

Program „Czyste Powietrze” musi nadążać za zmianami społecznymi, za zmianami w mentalności Polaków, które też następują, zmianami w postawach proekologicznych. Dzisiejszy pilotaż jest odpowiedzią na pytanie, w którym kierunku program „Czyste Powietrze” powinien się zmieniać. Wiemy, że istnieje konieczność wdrożenia programu „Czyste Powietrze” w budynkach wielorodzinnych czy walki z niską emisją w budynkach wielorodzinnych i to, że dzisiaj w Pszczynie uruchamiamy ten moduł dla budynków wielorodzinnych, pozwoli nam wiele rozwiązań przetestować, wiele rozwiązań sprawdzić.

Program skierowany jest do osób fizycznych – właścicieli i współwłaścicieli mieszkań oraz do wspólnot mieszkaniowych w budynkach wielorodzinnych mieszczących od 3 do 20 lokali mieszkalnych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj