Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Antoni najpopularniejszy wśród imion dla dzieci. A co z obcojęzycznymi imionami?

Facebook Twitter

Imiona utrzymują się w modzie przez kilka lat, potem zwykle wypiera je popularność innych. Dla dzieci od kilku lat najchętniej wybieramy tradycyjnie polskie imiona, jak: Antoni, Alicja, Jan, Zuzanna, Kacper czy Hanna.

Te wybory rodziców potwierdza nam Rafał Bednarz, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Częstochowie:

Rafał Bednarz: W 2022 roku urodziło się w Częstochowie 1540 dzieci, najchętniej wybieranymi dla nich imionami były m.in. Antoni, Franciszek, Leon, Jan oraz ex aequo wśród dziewczynek Alicja, Hanna, Maja i Zuzanna. Top imion ukształtował się już przed kilkoma laty i niezmienne najwyższe pozycje, co szczególnie widoczne jest u chłopców, zajmują imiona tradycyjne, dominuje też tendencja nadawania imion, które łatwo zdrobnić.

Były też w 2022 roku liczne imiona wywodzące się z innych tradycji, co potwierdza dużą skalę migracji wśród obywateli w mieście. Przybyło też wielu Ukraińców, dlatego spośród 1540 dzieci zarejestrowanych w USC w minionym roku – 83 to dzieci obywateli Ukrainy. Imiona dla dzieci regulują jednak polskie przepisy, dlatego warto pamiętać, że rodzic zgłaszający w urzędzie urodzenie dziecka może wybrać maksymalnie dwa imiona. Powinny one spełniać pewne kryteria:

Rafał Bednarz: Nie mogą być one zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej za wyjątkiem takich, które już się przyjęły w polskim imiennictwie np. imię Kuba, Ada. Wybrane imiona nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. W tym roku nie zdarzyła nam się żadna kontrowersyjna sytuacja, gdy musieliśmy rodzicom odmówić przyjęcia takich oświadczeń. Coraz częściej jednak dla dzieci obywateli polskich pojawiają się imiona obcobrzmiące lub o innym zapisie niż przyjęło się w Polsce, przykładowo imię Max, na co oczywiście przepisy zezwalają, o ile jest to imię, które w powszechnym znaczeniu przypisane jest do danej płci

 

– wyjaśniał Rafał Bednarz, kierownik USC w naszym mieście.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj