Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Amazonki pomogą przybywającym kobietom z Ukrainy w walce z nowotworami

Facebook Twitter

Nie zostawimy samych i bez wsparcia ukraińskich kobiet, które walczą z nowotworami - deklarują Częstochowskie Amazonki. Stowarzyszenie w naszym mieście już roztoczyło opiekę nad osobami, którym potrzebna jest pomocna dłoń, bądź wsparcie rzeczowe.

Ponadto Amazonki chcą stworzyć akcję informacyjną zachęcając uchodźczynie ze wschodu do profilaktyki i badań.

Zrobimy wszystko, żeby te kobiety wesprzeć. U nas działa telefon zaufania. Potrzebujące kobiety z Ukrainy będą mogły skorzystać z tego. Myślę, że to będzie pomoc psychologiczna. Będziemy się dzielić, będziemy załatwiać wszelką pomoc, czyli protezy, które są bardzo ważne, peruki, czepki – to są rzeczy, które są bardzo ważne. Trzeba tym kobietom pomóc

– mówi Elżbieta Markowska – prezes Stowarzyszenia „Częstochowskie Amazonki”. Działania pomocowe mają być realizowane nie tylko w Częstochowie, ale też poza granicami kraju:

Już dochodzi do nas wiele takich informacji z Polski, nie tylko u nas, a my się do tego włączamy i czekamy. Jesteśmy otwarte. Myślę, że z miastem Berdyczów, z którym jesteśmy miastem partnerskim, będziemy  też współpracować. Już wiem, że wiele kobiet do Polski przybyło. Robimy to z wielkim rozsądkiem. Chcemy, żeby to trafiło do osób potrzebujących, bezpośrednio z tymi rodzinami, z którymi współpracujemy, z którymi znamy się jako organizacje, więc będziemy tych wspierać.

Stowarzyszenie sprawdza potrzeby Ukrainek, które docierają do miasta i regionu. Jak dodaje prezes Amazonek, będzie też czas na zbiórkę konkretnych przydatnych rzeczy dla walczących z chorobą kobiet:

Nie działam na takiej zasadzie, że coś spontaniczne tu i teraz. Myślę, że to wszystko wyjdzie, bo na razie jest za krótko. My chcemy konkretnie dotrzeć do osób, które tej pomocy i wsparcia potrzebują. Proszę mi wierzyć, jest ich bardzo dużo. Będę bardzo wdzięczna moim psychologom i moim wolontariuszkom ochotniczkom, które swoją pomocą i radą będą służyły każdemu potrzebującemu. Myślę, że nikt nie zostanie bez pomocy i wsparcia

– powiedziała Radiu Jura Elżbieta Markowska.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2022