Aktywnie, warsztatowo przeciwko przemocy. Projekt ma doczekać się kontynuacji
„Przemoc to zło, z którym możesz wygrać". Tak nazywała się kolejna miejska konferencja połączona z warsztatami, której celem jest przeciwdziałanie różnym formom przemocy wokół nas.

Szacowany czas czytania: 02:07
Tym razem dotyczyła głównie otwartej i włączającej wszystkich, społeczności lokalnej. Przygotowano atrakcyjne formy dotyczące tego tematu:
Maria Kowaleczko-Miedzińska: Jest konkurs plastyczny „Kochaj i nie bij”, kierowany do uczniów szkół częstochowskich, podstawowych, ponadpodstawowych. Dzieci w nienarzuconej formie przedstawiają swoje wyobrażenia dotyczące przemocy. Dla mnie najtrudniejszym momentem jest ocena tych prac, wyłonienie laureatów i przyglądanie się treściom zawartych w tych właśnie pracach. To są treści, które mówią o osobistych czasem doświadczeniach dzieci, przelane na papier powodują ogromne emocje.
W warsztatach wzięło udział kilkudziesięciu młodych ludzi
– mówi Maria Kowaleczko-Miedzińska, przewodnicząca Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Podczas dotychczasowych edycji projektu poruszano zagadnienia związane z przemocą wobec dzieci, kobiet, czy przemocą rówieśniczą. Ważna była forma warsztatowa dotarcia do uczestników:
Agata Wierny: Podczas warsztatów mierzymy się z tym, co to jest stereotyp i czy stereotypy są nam potrzebne, czy nie. Czy posługując się stereotypami, możemy dojść do prawdziwych wniosków, znaleźć dobre rozwiązania, czy może jednak nie i dzięki grze staramy się znaleźć odpowiedź na te pytania. Celem tych warsztatów jest zrozumienie, poćwiczenie, zastanowienie się, w jaki sposób mamy się komunikować, żeby tak naprawdę dobrze się poznać, a nie kierować się uprzedzeniami i stereotypami
– dodaje Agata Wierny z częstochowskiego magistratu. Warsztaty dla uczniów gościły np. w liceach. Wiele takich zajęć odbyło się w I Liceum im. Juliusza Słowackiego. Wszystko wskazuje na to, że będą kontynuowane:
Maria Kowaleczko-Miedzińska: Nasz projekt „Przemoc to zło, z którym możesz wygrać” składa się również z warsztatów, które są prowadzone w częstochowskich szkołach oraz z konferencji, gdzie zajmujemy się podsumowaniem, przekazujemy wiedzę, podsumowujemy konkurs i z końcem grudnia ten projekt się kończy. Przy czym chcę powiedzieć, że w kolejnym roku mam nadzieję, że również będziemy. Będzie to 10. edycja tego konkursu, ponieważ w tej chwili urząd miasta rozpatruje wnioski, a wniosek na kolejną edycję został złożony.
Organizatorom zależy, by młodzież nie była tylko biernymi słuchaczami, stąd aktywne formy udziału młodzieży
– dodaje Maria Kowaleczko-Miedzińska. Działania podsumowano podczas konferencji w Bursie Miejskiej przy ul. Prusa.
Zobacz także: