„Aktywni ponad podziałami” czyli Częstochowa na rzecz dbałości o zdrowie psychiczne
„Aktywni ponad Podziałami" to tytuł spotkania, które gościło w Częstochowie dla promowania dbałości o zdrowie psychiczne. Specjaliści radzili aby szukać potrzebnej pomocy w sytuacjach kryzysowych i w razie problemów nie unikać wsparcia, które możemy otrzymać od innych osób.

Szacowany czas czytania: 02:11
„Aktywni ponad podziałami”, czyli gdzie i kiedy szukać pomocy
Ewa Wiktor – Błoniarz: Mam wrażenie, że coraz bardziej jako społeczeństwo mamy świadomość, że pomoc jest potrzebna. My też prowadzimy różne działania w celu niwelowania, stygmatyzacji osób, które mierzą się z problemami psychicznymi. Poza tym realność jest taka, że każdy z nas w pewnym momencie swojego życia może zetknąć się z kryzysem psychicznym i potrzeba skorzystania ze specjalistycznej opieki. Do czego zapraszamy i zachęcamy, bo nie warto czasami męczyć się i próbować radzić sobie samemu, kiedy problem jest zbyt duży.
– oceniała Ewa Wiktor – Błoniarz, psycholog i psychoterapeuta, która wzięła udział w specjalistycznej częstochowskiej konferencji. Kwestia dotycząca zdrowia psychicznego jest coraz bardziej paląca. Szczególnie uwidoczniła się po pandemii i w czasie izolacji, dotyka też osób w każdym wieku. Sporo instytucji i organizacji, które funkcjonują na terenie Częstochowy, na co dzień udzielają pomocy w tej dziedzinie. Kiedy należy zwrócić się do specjalisty?
Ewa Wiktor – Błoniarz: To jest bardzo indywidualna kwestia, ale kiedy obserwujemy taką sytuację u siebie, że jesteśmy przytłoczeni i mamy duże obniżenie nastroju, to wtedy warto reagować, ale też niekoniecznie – bo powiem tak – specyfika zaburzeń psychicznych jest taka, że bardzo różne objawy mogą świadczyć o różnego rodzaju zaburzeniach. Natomiast jeżeli widzimy jakąś wyraźną zmianę w naszym zachowaniu codziennym, która nas niepokoi, to warto to skonsultować. Nie leczyć się samemu, nie szukać informacji w internecie, tylko skonsultować się ze specjalistą, który oceni.
– dodaje psycholog i terapeuta Ewa Wiktor – Błoniarz. W Częstochowie warto szukać pomocy w Centrum Zdrowia Psychicznego, które w swojej strukturze posiada zróżnicowane formy pomocy, informuje naczelnik miejskiego Wydziału Zdrowia:
Grażyna Stramska-Świerczyńska: Tutaj jest opieka środowiskowa, opieka ambulatoryjna, ale również i szpitalna. I najważniejsze jest, żeby właśnie trafić do tego Centrum Zdrowia Psychicznego, do tego punktu informacyjnego i tam pacjent, każdy mieszkaniec zostanie pokierowany do właściwej formy pomocy, bo jednemu będzie potrzeba – powiedzmy – spotkania takiego indywidualnego. Innemu będzie potrzeba opieka ambulatoryjna, ale jeszcze inny będzie musiał być skierowany na oddział szpitalny, dzienny bądź też stacjonarny.
– przekazuje Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelnik Wydziału Zdrowia UM.
Czytaj także: