Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Aktywne formy wsparcia bezrobotnych już w lutym, zapowiada dyrektor PUP

Facebook Twitter

Aktywne formy pomocy dla osób bezrobotnych ruszają już w lutym. Rozpoczęcie flagowych programów wspierających osoby przedsiębiorcze zapowiada dyrekcja w Powiatowym Urzędzie Pracy.

targi pracy

Będą też wyższe niż dotąd, dotacje dla otwierających własną działalność, czy dla osób tworzących nowe stanowiska pracy.

Oczywiście dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej, prace interwencyjne, roboty publiczne. Taka forma najbardziej interesuje samorządy i organizacje pozarządowe. Myślę, że 2-3 lutego będą już ogłoszone nabory na stronie internetowej. Jesteśmy na finiszu – przygotowanie dokumentów organizujących aktywne formy dla osób bezrobotnych, przedsiębiorców i pracodawców

– zapowiada Piotr Urbaniak, dyrektor częstochowskiego PUP-u. W tej sprawie warto śledzić strony internetowe w naszym pośredniaku. W pandemicznych okolicznościach, potrzebne wnioski i druki możemy pobrać przez internet, urzędnicy zachęcają do stałego kontaktu online. W ten sposób dowiemy się jaką kwotą możemy uzyskać na otwarcie działalności:

Radio JURA: Czy będą to mniejsze/ większe kwoty niż w poprzednim roku?

Zasoby są odpowiednie. W sumie na aktywne formy, na które Urząd Pracy w Częstochowie pozyskał w tym roku ok 30 mln złotych, są to zarówno środki z regionalnego programu operacyjnego województwa śląskiego, gdzie ponad 6,5 mln złotych zostało pozyskane, jak również program Power skierowany do osób do 30 roku życia – to jest prawie 6 mln złotych, reszta środków to środki funduszu pracy.

Dyrekcję Powiatowego Urzędu Pracy pytał Mariusz Osyra. W przypadku środków na podjęcie działalności, zainteresowani muszą porozmawiać z przedstawicielem PUP-u i pojawić się na miejscu w urzędzie z wnioskiem. Największym zainteresowaniem co roku cieszą się właśnie oferowane dotacje na uruchomienie własnej firmy:

Zarówno forma doposażenia stanowiska pracy, jak i dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczych w tym roku będzie wynosiła po 33 tys. złotych brutto dla tych form. W kwestii środków na rozpoczęcie działalności gospodarczych konieczna jest rozmowa z doradcą klienta, jak również z pracownikiem, który zajmuje się tymi dotacjami. Chodzi o usprawnienie procesu, aby wnioski były spójne i w odpowiedniej formule złożone.

Naszym rozmówcą był Piotr Urbaniak z PUP-u w Częstochowie.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj