Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Aktywizacja zawodowa bezdomnych to trudne zadanie. Trwa w mieście projekt Klubu Integracji Zawodowej

Facebook Twitter

Od ubiegłego roku w Częstochowie jest realizowany projekt Klubu Integracji Zawodowej. Fachowe doradztwo w zakresie powrotu na rynek pracy kierowane jest do osób bezdomnych.

Aktywny samorząd

To trudne działania, bo zaktywizować trzeba osoby, które często same marginalizują się społecznie, a ponadto chodzi o przekonanie pracodawców by dali im szansę na zatrudnienie.

Iwona Kozak: Staramy się jakoś je wspólnie łączyć. W roku 2022 udało się czterem osobom znaleźć pracę, więc ja to traktuję jako sukces. Spotykam się z pracodawcami na lokalnym rynku pracy w Częstochowie i zachęcam ich do tego, aby takie osoby zatrudniać. Szukamy, co oferują nasi tutaj panowie z bezdomności, a jakich zawodów poszukują pracodawcy. Pracodawcy bardzo często boją się zatrudniać takie osoby, ponieważ tutaj są osoby też związane z problemami alkoholowymi, narkotykami, więc te problemy są. Też rozumiem obawy pracodawcy, natomiast my wiemy, którzy panowie przeszli terapie alkoholowe, którzy są już w gotowości i są zmotywowani i są też gotowi do tego, żeby tą pracę podjąć, więc takie osoby oczywiście polecamy

– o swoich działaniach na rynku zatrudnienia mówi Iwona Kozak, doradca zawodowy. Osoby w kryzysie mogą mieć z takim ekspertem cykliczny kontakt, co pozwala lepiej im rozpoznać lokalny rynek i odpowiednio przygotować się do podjęcia zatrudnienia:

Iwona Kozak: Musi być chęć i zaangażowanie osób, które chcą wyjść z tej bezdomności poprzez znalezienie się na tej ścieżce zawodowej i znalezienie pracy. I tam uczymy się, uczymy się pisać życiorysy, wracamy do tematów pisania listów motywacyjnych, robimy sobie różne scenki, jak wygląda rozmowa z przyszłym pracodawcą podczas rozmowy kwalifikacyjnej, omawiamy sobie też, jakie zawody pasowałoby dla danej osoby, jakie mają preferencje, jakie mają predyspozycje, jakie mają umiejętności, ewentualnie co mogliby jeszcze zmienić, co mogliby doskonalić, przekształcić lub dokwalifikować, więc to wszystko diagnozujemy.

Doradca swoje dyżury pełni w siedzibie Fundacji Adullam przy ul. Krakowskiej

– informuje Iwona Kozak. Na rzecz poprawy sytuacji bezdomnych działa szereg organizacji społecznych, ale i miejskie jednostki, jak Straż Miejska czy MOPS:

Iwona Kozak: Dzięki tej współpracy w zakresie partnerstwa, czyli też ze Strażą Miejską, możemy do tych osób dotrzeć. Jest akcja, gdzie dowozimy ciepły posiłek, herbatę, koce i też prosimy, żeby jednak zdecydowali się na to, żeby pójść do schroniska. Bo to też jest tak, że jeżeli ktoś obierze sobie taką drogę, że chce być wolny, to my go na siłę nie przekonamy. On musi też tego chcieć. Po prostu musi sobie pozwolić dać pomóc

– dodaje Małgorzata Mruszczyk, dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj