Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Aktualna sytuacja w PKS Częstochowa. Formalnie w stanie likwidacji, ale nadal z realizowanym rozkładem

Facebook Twitter

Częstochowski PKS formalnie w stanie likwidacji. Jednocześnie w celach restrukturyzacji spółka m.in. wyprzedaje budynki firmy, złomuje pojazdy, a dodatkowo realizuje kursy do gmin powiatu częstochowskiego czy kłobuckiego. Nadal PKS ma obowiązujące umowy na przewozy.

Co dalej z przedsiębiorstwem?

PKS jako spółka oczywiście jest jeszcze w procesie likwidacji, ale jesteśmy już w grupie PKP i czekamy na decyzję walnego zgormadzenia o cofnięciu likwidacji, dlatego że spółka jest już w pełni oddłużona, jest restrukturyzowana. Nadwyżki w nieruchomościach, które tutaj były, zostały sprzedaże. Majątek został spieniężony, długi zostały spłacone, także nie ma przesłanek do tego, aby nadal prowadzić ten proces likwidacji

– przekonuje Ludwik Kubasiak – likwidator PKS Częstochowa. Jak dodaje- firma zachowała niezbędne zasoby kadrowe w tym kierowców oraz niezbędny do funkcjonowania tabor. Spieniężono tylko nadliczbowe środki trwałe przewoźnika:

Pojazdy złomowaliśmy, zresztą sprzedaliśmy połowę naszej zajezdni, w związku z tym nie mamy już tyle miejsca, żeby przetrzymywać zbędne pojazdy i te pojazdy zostały zezłomowane. Na dzisiaj spółka dysponuje 132 pojazdami sprawnymi, które oczywiście nie są w pełni wykorzystywane z uwagi na pandemię. Natomiast te pojazdy, które jeżdżą w zupełności wystarczają. W rezerwie jest przygotowanych druga taka ilość w granicach 50 pojazdów jest w każdej chwili do dyspozycji, pozostałe 80 pojazdów jest odstawionych na parkingu i oczekuje na lepsze czasy.

U przewoźnika zmniejszyła się też liczba kierowców, szczególnie widać to w dobie pandemii, gdy PKS ma też mniej pasażerów. Ilu jest aktualnie zatrudnionych? Pytaliśmy w firmie Pawła Ludwisiaka, kierownika działu przewozów:

Zatrudniamy na umowę o pracę 26 kierowców, do tego pół etatu kierowca i 3 umowy zlecenia i szukamy kierowców, tak jest 21 obiegów, 179 kursów według rozkładu jazdy – urzędowego rozkładu, który mamy zatwierdzony przez różnorakie jednostki samorządu, bo to są i starostwa gminy, urzędy marszałkowskie również. Do tego używamy – bardzo różnie – od 32 do 37 autobusów. 37 to było takie maksimum.

Skoro PKS Częstochowa nadal działa i oferuje swje usługi, zajrzeliśmy jeszcze do rozkładów. Gdzie teraz dojeżdżają częstochowskie autobusy, mówi koordynator do spraw przewozów:

Skupiamy się przede wszystkim na gminach powiatu kłobuckiego, czyli gminy Kłobuck, gminy Lipie, gmina Przystań, Panki, Wręczyca oraz gminy powiatu częstochowskiego, czyli gmina Kruszyna, Kłomnice, Janów i Kamienica Polska, i oczywiście Mstów, ale sprawa Mstowa jest trochę inna, ponieważ tam jest kompleksowa komunikacja gminna od marca, połączona z realizacją naszego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Częstochowie

– wymieniał Marcin Kubat z PKS Częstochowa.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024