Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Akt oskarżenia w sprawie wypadku drogowego, w wyniku którego śmierć poniosło dwóch robotników drogowych

Facebook Twitter

W 2021 roku dwóch robotników drogowych poniosło śmierć podczas prac na wysokości. O ich samochód, na podnośniku którego pracowali zahaczył kierowca ciężarówki.

Teraz sprawca wypadku stanie przed sądem.

Tomasz Ozimek: 14 grudnia 2021 roku dwóch mężczyzn wykonywało prace przy naprawie oświetlenia i sygnalizatora na trasie DK-11 w miejscowości Glinica w powiecie lublinieckim. W pewnym momencie jadący drogą samochód ciężarowy, kierowany przez Macieja K., zawadził kosz zwyżki, co spowodowało wypadnięcie mężczyzn z kosza i ich upadek na drogę. Przyczyną zdarzenia było przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez kierującego samochodem ciężarowym Macieja K. i nie zachowanie przez niego należytej ostrożności w sytuacji zauważenia pojazdu, który pracował przy infrastrukturze drogowej.

W akcie oskarżenia jest też nadzorujący prace przedsiębiorca. Miał zdaniem prokuratury złamać przepisy BHP, informuje prok. Tomasz Ozimek, z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Tomasz Ozimek: Prace były wykonywane z naruszeniem przepisów BHP, gdyż nie wygrodzono terenu robót poprzez wyłączenie pasa ruchu. Pokrzywdzeni nie korzystali także z środków ochrony osobistej w postaci hełmów ochronnych i szelek bezpieczeństwa. W toku śledztwa prokurator przedstawił Maciejowi K. zarzut spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego. Maciej K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że był przekonany, iż przejedzie pod koszem, w którym znajdowali się robotnicy. Ponadto prokurator przedstawił zarzut kierownikowi robót Piotrowi Ć., który dotyczy narażenia pracowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia poprzez niedopełnienie obowiązków w zakresie BHP oraz nieumyślnego spowodowania ich śmieci.

Prokuratura Rejonowa w Lublińcu skierowała do Sądu Rejonowego akt oskarżenia. W sprawie wypadku odpowiedzą zarówno kierowca ciężarówki Maciej K. jak i nadzorujący prace na wysokości Piotr Ć. Drugi z mężczyzn za spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego oraz naruszenia przepisów BHP.

Tomasz Ozimek: Przesłuchany w charakterze podejrzanego Piotr Ć. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i odmówił złożenia wyjaśnień. Oskarżeni nie byli w przeszłości karani. Przestępstwo spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Przestępstwo nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przestępstwo niedopełnienia obowiązków w zakresie BHP są odpowiednio zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 i do 3 lat.

– o sprawie informował nas prok. Tomasz Ozimek.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024