Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Akcja „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”: Sprawdź je w aucie, apelują diagności i policja

Facebook Twitter

Trwa 7. odsłona akcji „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”. Policja prosi kierowców, aby odwiedzili wyznaczone stacje diagnostyczne i bezpłatnie skontrolowali przed zimą ustawienie świateł w swoich samochodach.

fot. KMP Częstochowa

To ważne dla bezpieczeństwa na drodze, a samo sprawdzenie świateł nie trwa długo:

W tej chwili musimy ustawić przyrząd prostopadle do pojazdu za pomocą lasera, porównujemy dwa punkty.

Radio Jura: Widać już, że lampa jest źle ustawiona?

Biały monitor, jest światłocień z zerem na środku i widzimy, czy ono jest w prawo, lewo, góra, dół, czyli pion, poziom. Widzimy, że światło jest za nisko. Jeżeli chodzi o odchylenie w lewo lub prawo, jest dobrze, ale góra, dół jest za nisko.

Radio Jura: Mechanicznie Pan reguluje, żeby było na właściwym poziomie?

Tak jest.

Diagnostę odwiedził Mariusz Osyra.

Jesienią opady deszczu czy mgła także wpływają na naszą widoczność na drodze, dlatego bądźmy prawidłowo oświetleni w samochodzie

– przypomina rzecznik miejskiej policji.

Podkom. Sabina Chyra-Giereś: Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym powinnismy zadbać o to, by to oświetlenie było sprawne, by było dobrze wyregulowane, żeby też nie oślepiać innych kierujących.

Radio Jura: Widzimy takie sytuacje na drodze, ktoś jeździ z jedną lampą, ktoś nas oślepia.

Podkom. Sabina Chyra-Giereś: Zwracajmy uwagę na prawidłowe oświetlenie swoich pojazdów, ponieważ nie tylko my lepiej widzimy, co się dzieje na drodze, ale również my sami jesteśmy lepiej widoczni. Również policjanci zwracają uwagę i może się to zakończyć mandatem karnym. Te dwa elementy składają się na bezpieczeństwo nas samych i innych uczestników ruchu drogowego.

Powinniśmy dopilnować, aby odpowiednio ustawić reflektory

– informuje podkom. Sabina Chyra-Giereś. Sami kierowcy przyznają, że rzadko sprawdzają ustawienie lamp w aucie:

Dariusz Osuchowski: Bardzo ważna sprawa ze względu na widoczność ludzi na ulicy, przejścia dla pieszych, piesi mają pierwszeństwo. To bardzo ważna sprawa i dla kierujących, i dla osób, które przechodzą

– powiedzieli nam częstochowscy kierowcy oraz diagnosta Dariusz Osuchowski. W ramach ogólnopolskiej akcji „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo” kierowcy mogą skorzystać z darmowych przeglądów stanu oświetlenia również: 22.10, 05.11, 19.11, 03.12 w stacjach diagnostycznych na terenie Częstochowy i powiatu. I jeszcze cenne podpowiedzi od fachowca:

Dariusz Osuchowski: Najczęstszą przyczyną złych ustawień przednich lamp jest to, że ktoś sam wymienia przednie żarówki albo żarówki kupowane są lichej jakości, które nie maja odpowiedniego kąta, żeby była widoczność po prawej stronie. Można zamontować światła do jazdy dziennej, tylko trzeba wziąć pod uwagę, że światła do jazdy dziennej muszą być tak zamontowane, że po włączeniu świateł mijania, mają się one wyłączać. Świateł od jazdy dziennej niekoniecznie trzeba ustawiać, one mają być tylko po to, żeby pojazd był widoczny na ulicy

– dodaje Dariusz Osuchowski, pracownik Stacji Diagnostycznej przy ul. Sikorskiego w Częstochowie. Tegoroczna edycja akcji potrwa do 15 grudnia. Rozmawiał Mariusz Osyra.

Punkty, które biorą udział w bezpłatnym sprawdzaniu świateł w samochodach:

  • Częstochowa – Speed Car ulica Kisielewskiego (obok M1);
  • Częstochowa – Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów ulica Sikorskiego 82/89;
  • Częstochowa – Centrum Kształcenia Praktycznego Stacja Kontroli Pojazdów, ulica Łukasińskiego 32/38;
  • Częstochowa – RAF-POL, ulica Narcyzowa 5;
  • Mstów – Stacja Kontroli Pojazdów Jerzy Sobalski ulica Gminna 36B;
  • Wygoda – Auto Serwis Stacja Kontroli Pojazdów Global Eurowarsztat Kuśmierski Andrzej, Wygoda 42.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2023