Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Akademia Polonijna w Częstochowie: CBA zatrzymała byłego rektora. Korupcja na uczelniach

Facebook Twitter

Zarzuty korupcyjne dla kilku rektorów uczelni wyższych to część dużej akcji CBA, która prowadzona była w kilku województwach. Dotyczy też byłego rektora Akademii Polonijnej w Częstochowie.

Akademia Polonijna w Częstochowie

Akademia Polonijna w Częstochowie – Korupcja na uczelniach

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwóch rektorów uczelni prywatnych w Koninie i Szczecinie oraz byłego rektora częstochowskiej Akademii Polonijnej. Śledztwo nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Śledztwo dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie, w zamian za przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych, wystawiali dokumenty, związane z ukończeniem studiów oraz dyplomami MBA. Jak wiadomo, to dyplomy uprawniające do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie zatrzymali trzech mężczyzn związanych ze środowiskiem akademickim, to m.in.: Andrzej K., były rektor Akademii Polonijnej.

Wobec jednego z podejrzanych Prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys. zł oraz dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się z w sposób bezpośredni lub pośredni z określonymi osobami.

Wobec pozostałych podejrzanych Prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd uwzględnił wniosek Prokuratora wobec byłego rektora i zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na okres dwóch miesięcy.

Wobec drugiego z podejrzanych, który przed Sądem zmienił uprzednio prezentowane stanowisko procesowe, Sąd zdecydował o zastosowaniu środków zapobiegawczych o charakterze nieizolacyjnym w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenia majątkowego w kwocie 100 tys. zł.

To trzecia realizacja procesowa w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym przez funkcjonariuszy Delegatury CBA w Rzeszowie w wątku dotyczącym handlu dyplomami niepublicznej uczelni wyższej Collegium Humanum. W sprawie zebrano obszerny materiał dowodowy. Planowane są kolejne realizacje.

– informuje w komunikacie CBA.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj