Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Akademia Polonijna odcina się od byłego rektora i jego problemów z prawem. Chce też zwrotu prawie 2 mln zł

Facebook Twitter

CBA zatrzymało trójkę osób związanych ze środowiskiem akademickim, w tym byłego rektora Akademii Polonijnej Andrzeja K.

akademia polonijna

Aktualne władze uczelni na specjalnej konferencji mówią o nowym otwarciu, pomyśle na zmianę nazwy i odcinają się od „osobistych kłopotów z prawem byłego rektora…”

Akademia Polonijna w Częstochowie: CBA zatrzymała byłego rektora. Korupcja na uczelniach

Maciej Rudnicki: Jako rektor Nowej Akademii Polonijnej wraz z zespołem odcinamy się całkowicie od tzw. afery Andrzeja K., jak my to nazywamy. Jest to jego osobista odpowiedzialność za czyny, które popełnił. Oczywiście żyjemy w państwie demokratycznym, więc jest domniemanie niewinności do czasu prawomocnego skazania. Przyglądamy się tej całej sytuacji. Jesteśmy spokojni, dlatego że to są osobiste, personalne działania mojego poprzednika, który dopuścił się czynów takich, które spowodowały to, że decyzją sądu został aresztowany na dwa miesiące.

Zaznacza nowy rektor częstochowskie uczelni dr hab. Maciej Rudnicki, prof. Akademii Polonijnej. Fundacja prowadząca szkołę chce też odzyskać nieruchomość przy ul. Lompy, gdzie zamieszkuje zatrzymany przez CBA były rektor. Przypomnijmy. w areszcie spędzi najbliższe 2 miesiące.

Maciej Rudnicki: Nie znamy zarzutów, nie jesteśmy stroną. Ja chcę prowadzić nową Akademię Polonijną. Z tego wzburzonego morza chcę wyprowadzić go do spokojnego portu. Ma być to miejsce dobrej pracy dla mojego bardzo dobrego zespołu, nauki dla studentów. Więc jeszcze raz mówię, jest nowa Akademia Polonijna, jest afera Andrzeja K., to są kompletnie dwie różne rzeczywistości.

Akademia Polonijna odcina się od byłego rektora

Zarzuty, jak poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne, dotyczą m.in. przyjmowania korzyści majątkowych i osobistych, uczestnictwa w procederze wystawiania dokumentów i kupczenia dyplomami MBA. Andrzej K. odwołany z funkcji rektora w ubiegłym roku miał przed odejściem sprzeniewierzyć też znaczną kwotę z kont uczelni na własne cele. Do tego dochodzą zarzuty o mobbing. Aktualne kierownictwo Akademii skierowało doniesienia do Prokuratury w Częstochowie.

Maciej Rudnicki: My jako Akademia Polonijna już w zeszłym roku złożyliśmy doniesienie do prokuratury i Prokuratura Częstochowska prowadzi sprawę z naszego więzienia. Chciałbym też wyrazić duże słowo uznania dla prokuratury, dlatego że prokuratura błyskawicznie zabezpieczyła środki finansowe, które były wyprowadzone na prywatne konto pana Andrzeja K. i te środki mamy zabezpieczone. Duże słowo uznania, bo one mogły być wyprowadzone za granicę. Liczymy na to, że zostaną zwrócone uczelni. To jest kwota niebagatelna, bo prawie 2 mln złotych.

Informował aktualny rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie dr hab. Maciej Rudnicki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024