Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

AJD zaprasza do wspólnego obserwowania zaćmienia słońca

Facebook Twitter

Jutro (20.03.) nie można przegapić w Częstochowie zjawiska częściowego zaćmienia Słońca. Będzie można je zobaczyć w profesjonalnych warunkach. Na takie pokazowe obserwowanie rzadkiego zjawiska częściowego zaćmienia tarczy słonecznej zaprosi częstochowian planetarium przy Akademii im. Jana Długosza.

Dzięki aparaturze w obserwatorium będzie można obserwować zdarzenie w bezpiecznych warunkach. Specjaliści przypominają że amatorskie obserwowanie tarczy słonecznej może skończyć się trwałym uszkodzeniem wzroku, dlatego zaćmienie trzeba oglądać przez kliszę filmową lub specjalnie przygotowane, zadymione szkiełko.

W obiekcie Akademii Jana Długosza od 10:00 do 11:45 na tarasie widokowym astronomiczną zimę pożegnamy m.in. przy użyciu stuletniej lunety ks. Bonawentury Metlera. Na pewno warto w tej obserwacji wziąć udział.

– mówił doktor Bogdan Wszołek z Akademii Jana Długosza. Kolejne zaćmienie słońca będziemy mogli zobaczyć dopiero za 11 lat. Dodajmy, że następne częściowe zaćmienie Słońca będzie obserwowane w Częstochowie najwcześniej za 6 lat.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj