Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Aeroklub Częstochowski obchodzi 75-lecie!

Facebook Twitter

Aeroklub Częstochowski obchodzi swój brylantowy jubileusz 75-lecia działalności! Niestety ta robiąca ogromne wrażenie liczba nie może zostać należycie uczczona przez obecną sytuację pandemiczną w naszym kraju i na świecie. Władze aeroklubu musiały ograniczyć się do spotkania w formie online w nadziei, że za kilka miesięcy koronawirus ustąpi, a wszyscy fani lotnictwa z naszego miasta i regionu będą mogli pojawić się na lotnisku w Rudnikach biorąc udział w kolejnych, organizowanych na miejscu zawodach czy imprezach lotniczych.

Mimo panującej pandemii postanowiliśmy na naszej antenie zaznaczyć ten niezwykły jubileusz i odwiedziliśmy Aeroklub Częstochowski z naszym mikrofonem.

Nasz Jubileusz z okazji 75-lecia niestety nie może być bardzo zaznaczony ze względu na tę sytuację epidemiczną. Walczyliśmy do końca, ponieważ restrykcje zostały w jakiejś części zniesione. Były zaplanowane uroczystości w większym gronie również u nas tutaj wewnętrzne, niestety sytuacja wygląda tak jak wygląda w tej chwili. Jesteśmy bardzo niepocieszeni, jest nam żal i smutno, dlatego jedyne, co możemy w tej chwili zaproponować dla Państwa – oczywiście nie zapominamy o nikim – to są właśnie materiały zdalne. Dzisiaj przeprowadzamy konferencję prasową online z okazji tego 75-lecia. Mieliśmy zaplanowane takie rocznicowe – z okazji tych obchodów – loty dzisiaj natomiast podstawa chmur jest niestety zerowa, co uziemiło nas również skutecznie i niestety jedyne co możemy zrobić to porozmawiać z Państwem, opowiedzieć, natomiast serdecznie Państwa zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie jest przygotowane fantastyczne kalendarium, gro materiałów podsumowujących 75-lecie zarówno historię jak i bieżące osiągnięcia, wydarzenia, których jest mnóstwo. Znajdziecie Państwo tam fantastyczne zdjęcia obrazujące historię Aeroklubu od samego początku, zdjęcia historyczne niesamowicie interesujące, wiele z nich niepublikowanych, jak również zdjęcia z bieżących naszych sukcesów naszych zawodników, zdjęcia prywatne. Także będzie ciekawie. Cały czas na bieżąco informujemy, adaptujemy się do sytuacji panującej w kraju, do wytycznych, natomiast aeroklub cały czas funkcjonuje, cały czas oferta nasza jest aktualna, oczywiście dopasowana do panującej sytuacji. O Pararudniki walczyliśmy do końca, natomiast niestety ze względu na to, co się wydarzyło, nie udało się ich zorganizować. Są przesunięte bezterminowo, natomiast na pewno nie odwołane. Jeżeli chodzi o obchody 75-lecia będziemy również organizować coś na lotnisku dla wszystkich, natomiast w sytuacji, kiedy obostrzenia zostaną zniesione. Tak jak Pan słusznie zauważył – sezon się kończy, dzisiaj mamy załamanie pogody, nie wiemy, jak to dalej będzie wyglądało, natomiast wszyscy szczerze wierzymy, z ogromnym zapałem szykujemy się na przyszły sezon. Wszelkie informacje odnośnie lotów, tego co się u nas dzieje – znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej – jest na bieżąco aktualizowana. Chciałabym też powiedzieć na temat gwiazdki, bo mamy w ofercie sklepu naszego internetowego – można kupić sobie lot szybowcem, samolotem, podniebną przygodę i te prezenty można załatwić, zorganizować z domu, nie ma tutaj najmniejszego problemu a realizacja ich jest praktycznie bezterminowa, więc spokojnie można zrealizować sobie skok ze spadochronem, lot samolotem, lot szybowcem latem. Jest to fantastyczny prezent na gwiazdkę i serdecznie zapraszamy do nas

– mówiła rzeczniczka Paula Malicka-Brzdąk.

Skoro jubileusz, czas na krótki wykład z historii Aeroklubu Częstochowskiego:

– to był głos Prezesa Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Romana Antonowicza.

O planach dotyczących rozwoju Aeroklubu Częstochowskiego rozmawialiśmy z jego prezesem, utytułowanym lotnikiem, Włodzimierzem Skalikiem:

Czego życzyć aeroklubowi na kolejne lata działalności?

W zasadzie mając tak liczną społeczność członków mamy naprawdę co robić i oby nam starczyło sił na to, by obsłużyć tak liczne grono osób, natomiast powiem w ten sposób, że marzyłaby nam się poprawa relacji z władzą publiczną, ponieważ dzisiaj niestety nie jest za dobrze. Przy okazji jubileuszu nie będę w tej chwili wdawał się w szczegóły, natomiast chcę powiedzieć, że Aeroklub Częstochowski w swoich dniach powstania nie powstałby bez sprzyjającego klimatu prezydenta miasta Częstochowy w pierwszych miesiącach po wojnie. Proszę sobie wyobrazić jaki był wtedy entuzjazm. Dla mnie to jest coś niesamowitego, że w okresie pierwszych miesięcy, gdy zakończyła się hekatomba narodowa Polacy odbudowując swoje zakłady pracy, odbudowując swoje relacje społeczne decydują się na założenie aeroklubu – to jest coś niebywałego, ale właśnie było to możliwe dzięki sprzyjającej atmosferze władz. Pierwszym prezesem i drugim Aeroklubu Częstochowskiego byli prezydenci miasta Częstochowy. Również przez wiele lat mogliśmy się cieszyć inwestycjami, które powstawały na lotnisku właśnie dzięki pomocy władzy i miasta, i regionu, i tego byśmy Aeroklubowi Częstochowskiemu życzyli w przyszłości. 

– mówił Prezes Aeroklubu Częstochowskiego, Włodzimierz Skalik.

Mimo trwającej pandemii, Aeroklub Częstochowski zachęca do korzystania z oferty szkoleń czy lotów zapoznawczych. Poleca je Anna Messyasz, dyrektor klubu:

Jak najbardziej, na naszej stronie znajduje się wiele informacji i z zakresu działalności aeroklubu, informacja również o działalności poszczególnych sekcji – a do wyboru mamy sekcję modelarską, spadochronową, szybowcową, samolotową i paralotniową. Można dowiedzieć się o lotach zapoznawczych samolotowych, gdzie wykonujemy je przez cały rok i o lotach zapoznawczych szybowcowych, są one dość sezonowe, natomiast w tym roku staramy się dopasować trochę do pogody i wykonywać je również przez cały rok, także zapraszam do zapoznania się z ofertą na stronie. Jest tam sklepik internetowy. Myślę, że jest to nie lada gratka nie tylko dla fanów lotnictwa, ale również dla tych osób, które chciałyby zobaczyć jak to jest szybować w obłokach bądź sprawić komuś prezent. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku sytuacja się uspokoi i zoranizujemy coroczne Święto Lotnictwa Pararudniki. W tym roku dość specyficznie z racji sytuacji związanej z koronawirusem nie mogliśmy dla Państwa bezpieczeństwa zorganizować tej imprezy. Zawody, które wykonywaliśmy, organizowaliśmy w tym roku również w dużym reżimie sanitarnym, staraliśmy się przeprowadzić – były to m.in. Jurajskie Zawody Samolotowe, takie zawody wewnątrz aeroklubu na celność lądowania. Natomiast duża impreza niestety nie została przeprowadzona, ale mamy nadzieję w przyszłym roku ją zorganizować. 

Lotnisko w Rudnikach odwiedził z naszym mikrofonem Paweł Stępniewski.

Radio Jura od lat współpracuje z Aeroklubem Częstochowskim. Wszystkim członkom aeroklubu życzymy pomyślności, wysokich lotów, energii do działania i trzymamy mocno kciuki za kolejne piękne jubileusze oraz wszystkie przedsięwzięcia. Wysokości i kolejnych sukcesów na każdym polu, czy to sportowym, czy organizacyjnym od całej redakcji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024