Garniec Smaków

Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

9-letni częstochowianin z opublikowanym opowiadaniem na koncie. Wygrana w konkursie zachęciła go do dalszego pisania

Facebook Twitter

Uczeń z Częstochowy zadebiutował w książce z opowiadaniami science-fiction. Igor Szałek, uczeń klasy 3 Szkoły Podstawowej nr 50 znalazł się wśród tegorocznych laureatów 5. edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego zatytułowanego “Popisz się talentem”.

Jego nagrodzone i wydrukowane opowiadanie ma jeszcze jeden walor – wspiera charytatywną pomoc:

Mam 9 lat, prawie 10.

Radio JURA: Jesteś bardzo młodym autorem, a już masz wydrukowane opowiadanie. Super sprawa. Koledzy trochę zazdroszczą?

Trochę. Niektórzy kupują książki.

Radio JURA: Warto kupić książkę, w  której jest twoje opowiadanie.

No i przy tym wspierać cele charytatywne – chore, potrzebujące dzieci. Jednocześnie można wpłacić pieniądze np. na zwierzęta i na to samo wychodzi. Piszę teraz o istotach z kosmosu. Książka będzie miała około 100 stron. Będą 3 części. Jak będę jeszcze częściej pisał, to rodzice nie wyrobią na papier do drukarki.

9-letniego autora pytał Mariusz Osyra.

Dzięki zwycięstwie w konkursie, opowiadanie Igora można znaleźć w książce pt. “Startujemy w przyszłość”, która trafiła już na rynek wydawniczy. Młody autor zapowiada, że będzie rozwijał swój literacki potencjał. Rodzice pomagają mu w zainteresowaniach:

Mama z tatą wspierają pisarski talent syna w takie sposób np. jak spędzamy razem czas, siadamy po śniadaniu i wymyślamy różne historie. Rozmawiamy na różne tematy, czytamy bardzo dużo książek, omawiamy je. Myślę, że to też jest taki sposób na to, żeby te pomysły przychodziły. Samo przeczytanie książki dla jeszcze małego dziecka nie jest do końca zrozumiałe. Jak sobie ją razem omawiamy, to jest zupełnie inny odbiór tej książki

– mówi Magdalena Szczęsna, mama Igora. Igor Szałek specjalnie na literacki konkurs napisał 3 opowiadania. Tworzy już kolejne. Najbardziej interesuje go literatura baśniowa, science fiction. Sam pisze w tym gatunku, w każdej wolnej chwili:

Od razu jak się obudzę, przed szkołą albo późnym wieczorem.

Radio JURA: Pomysły same przychodzą ci do głowy?

Ja piszę i będę pisał takie opowiadania o moich kotach, jak piszę to pomysły na bieżąco przychodzą mi do głowy. Mam taki scenariusz do opowiadania o kotach – będą dwa koty albo trzy, będą przeżywały niezwykłe przygody. Piszę i mi się pomysły nasuwają.

Radiowym gościem Mariusza Osyry był 9-letni literat z Częstochowy Igor Szałek.

Gratulujemy dotychczasowych sukcesów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj