Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak dopisać się do stałego obwodu głosowania?

Facebook Twitter

Przed nami 9 czerwca kolejne wybory - tym razem głosujemy na kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Warto wiedzieć jak dopisać się do stałego obwodu głosowania i jak głosować przez pełnomocnika lub korespondencyjnie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego
fot. MIH83 pixabay.com

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Prawo wybierania w wyborach posłów do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca mają obywatele polscy, którzy najpóźniej w tym dniu kończą 18 lat. Z urzędu na spisach wyborców ujęte będą osoby zameldowane u nas na pobyt stały, dlatego warto złożyć wniosek o dopisanie do stałego obwodu. Dopisać można się za pośrednictwem portalu gov.pl lub składając wniosek w Urzędzie Miasta przy ul. Waszyngtona 5 – pokój nr 200 (II piętro). Możemy również pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania i zmianie miejsca głosowania, jednorazowo na nadchodzące wybory. W Częstochowie są wydawane jeszcze do 6 czerwca w magistracie przy ul. Waszyngtona 5 – sala 111 (I piętro). W tej sprawie też szczegółów szukajcie na rządowej stronie gov.pl. Można też osobiście złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.

To nie koniec udogodnień, jakie przewidziane są przy zbliżającym się czerwcowym głosowaniu. Jest jeszcze szansa skorzystania z pełnomocnika lub wysłania swojego głosu. W tym drugim przypadku termin upływa/upłynął jednak 27 maja.

Jest też możliwa zmiana miejsca głosowania dla wyborcy niepełnosprawnego, w tym dla seniora, a także dla osoby, która chce głosować przez pełnomocnika. Trzeba mieć co najmniej 60 lat lub niepełnosprawność, która nie pozwala nam udać się do lokalu. Tutaj gonią nas terminy, akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się na wniosek wyborcy, czas upływa 31 maja. Załatwimy niezbędne formalności w Urzędzie Miasta lub przez portal, co ważne głosować przez pełnomocnika można tylko w kraju. Osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, lub seniorzy mogą skorzystać z głosowania korespondencyjnego. Zamiar zgłasza się Komisarzowi Wyborczemu w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024