Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

800-lecie Częstochowy. Jubileusz będziemy świętować cały rok

Facebook Twitter

Na cały rok samorząd zapowiada rozciągnięte w czasie obchody 800-lecia Częstochowy. W 2020 roku przypada rocznica pierwszej pisemnej wzmianki o naszym mieście datowana w kronikach na 1220 rok.

Zapowiadane są konferencje historyczne, debaty i prezentacje. Filmowo poznamy dzieje miasta, pojawią się też wydawnictwa książkowe i wystawy:

Całe 800 lat historii naszego miasta. 800-lecie w naszym mieście będzie obchodzone na wiele różnych sposobów. Będą to konferencje naukowe poświęcone wielu różnym faktom historii naszego miasta, będą też pokazy filmowe przypominające materiał filmowy z różnych okresów życia Częstochowy, a także będzie wiele różnych wydarzeń, analizujących historię, analizujących różnego rodzaju dokumenty, mapy. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy zaangażowali się obchody 800-lecia naszego miasta.

– zapowiada prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Od lutego do grudnia będzie można wybrać się na bezpłatne pokazy filmowe do OKF-u. Spotkania mają przybliżać nam historię miasta, mówi naczelnik kultury Aleksander Wierny:

To będą np. filmy Krzysztofa Kasprzaka, który dokumentuje na podstawie odszukanych przed siebie materiałów różne etapy historii Częstochowy, ale będą też takie firmy, które nawiązują w różny sposób naszego miasta. One też będą uzupełnieniem innych naszych pomysłów i projektów, którymi będziemy na różne sposoby starali się docierać do częstochowian – tych starszych oraz tych młodszych. Będziemy pokazywać nasze miasto na różne sposoby od lutego do grudnia. Zapraszamy.

W obchody 800-lecia Częstochowy nawiąże też wystawą Muzeum Częstochowskie. Jubileusz miasta będzie przywoływany poprzez cykl konferencji jakie szykują również historycy z naszych uczelni:

Ze względu na profesję albo ze względu na swoją pasje zajmują się historią. odkrywają dawną historię Częstochowy. W tym roku jubileuszu będą mieli okazję pokazać co udało im się zgromadzić w swoich zbiorach. Jubileusz 800-lecia obchodzimy przez cały okrągły rok. Będzie wiele różnych wydarzeń w różnych momentach, również część inwestycji, które będziemy oddawać w tym roku jest nierozerwalnie związana z historią, bo finał renowacji Starego Rynku to również historia naszego miasta, taka żywa historia, którą będziemy mogli nie tylko zobaczyć ale i dotknąć.

– dodaje prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. W wydarzenia jubileuszowe mają wpisać się działania wszystkich instytucji kultury w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 lipca 2021