Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

8 mln od Ministra Zdrowia pozwoli na znaczące inwestycje wojewódzkiego szpitala

Facebook Twitter

8 milionów złotych dotacji z Ministerstwa Zdrowia dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Lecznica wykorzysta te środki na wyremontowanie oddziału zakaźnego czy doposażenie pracowni diagnostycznej.

Szpital na Parkitce Śmierć dwóch pacjentów dzwon życia
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie.

Potrzeb jest więcej, dyrekcja zapowiada więc dalsze, znaczące remonty.

Zbigniew Bajkowski: Za te pieniądze będziemy przebudowywali i przystosowywali oddział obserwacyjno-zakaźny o dwóch piętrach do takiego standardu, który będzie pozwalał używać go bezpiecznie. Chodzi głównie o kwestie związane z bezpieczeństwem personelu, ale również chorych, bo pojawiają się nowe choroby zakaźne, które do tej pory nie były znane, nie występowały w Europie np. małpia ospa. Takie rzeczy będą się pojawiać, ludzi będzie trzeba leczyć. Covid nie jest jedynym takim przypadkiem.

Zbigniew Bajkowski – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego – dodaje, że inwestycja na oddziale to nie tylko odnowienie wnętrz dla personelu i pacjentów:

Zbigniew Bajkowski: Na zrobienie śluz odpowiednich, monitoringu, musimy przebudować klatki schodowe pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. To jest jedna z zaniedbanych rzeczy w tym szpitalu od samego początku jego istnienia. Powoli to staramy się naprawiać. I dach, który przeciekał. To będzie dość duży remont na relatywnie niedużym oddziale, bo oddział będzie miał 24 łóżka.

Rozpoczyna się procedura przetargowa, prace w szpitalu mają szansę rozpocząć się jeszcze w tym roku. Dzięki zdobytym środkom zostanie też przebudowane i doposażone laboratorium mikrobiologiczne.

Zbigniew Bajkowski: Laboratorium mikrobiologiczne robi właśnie diagnostykę laboratoryjną dla m.in. oddziału obserwacyjno-zakaźnego, ale nie tylko, bo ludzi z bakteriami zakaźnymi mogą znaleźć przy różnych oddziałach. Oni trafiają z zewnątrz. To są głównie ludzie, którzy przyjeżdżają w nagłych przypadkach lub zaniedbań, bezdomni itd. Takie rzeczy rzeczywiście się zdarzają. Laboratorium mikrobiologiczne będzie przebudowane, włącznie z punktem pobrań

– dodaje dyr. Zbigniew Bajkowski. Władze szpitala liczą na to, że część prac uda się rozpocząć w szybkim trybie, dokumentacja jest już przygotowywana. Inwestycje mają być realizowane w trakcie pracy oddziału czy laboratorium. Powinny potrwać do początku 2024 roku.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj