Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

75. sezon artystyczny częstochowska filharmonia zakończyła online

Facebook Twitter

Był to pierwszy w jej historii wirtualny koncert na finał sezonu. Jak dotąd obejrzało go już więcej melomanów, niż udałoby się naraz zmieścić w sali koncertowej przy ul. Wilsona.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej wykonała VII Symfonię A-dur Beethovena. Z kolei Chór Filharmonii Collegium Cantorum – pod kierownictwem Janusza Siadlaka – zaprezentował pieśni i fragmenty z oratoriów Józefa Haydna. Koncert, którego premiera miała miejsce 19 czerwca, można odtworzyć na kanale Filharmonii w serwisie YouTube.

Oczywiście nic nie zastąpi spotkań z publicznością na żywo, do których filharmonicy mają nadzieję powrócić już jesienią. Już zapowiadamy, że Koncert Jubileuszowy z okazji 75-lecia Filharmonii zaplanowany jest na 18 września – czyli na inaugurację kolejnego sezonu – już w sali koncertowej. Na program złożą się utwory związane z samą Filharmonią, ale i z Częstochową.

Jako że patronem instytucji jest wirtuoz skrzypiec Bronisław Huberman, oczywistym wyborem była kompozycja na skrzypce w roli głównej – i tak będzie to II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego, często wykonywany przez samego Hubermana. Jego wykonawcą będzie nazywany ,,polskim Paganinim” Mariusz Patyra, podziwiany przez częstochowską publiczność po raz pierwszy w 2003 roku podczas koncertu „Wielkie talenty, wielkie nadzieje” w ramach IV Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. Dwa lata temu wirtuoz powrócił na częstochowski festiwal już z recitalem mistrzowskim, a teraz uświetni jubileusz Filharmonii. Zagra u boku jej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Adama Klocka, który specjalnie na tę okazję napisał utwór „In Paradisum” i tym samym zadebiutuje w Filharmonii w roli kompozytora. Wieczór rozpocznie się poematem symfonicznym „Orawa” związanego z Częstochową szczególnym sentymentem Wojciecha Kilara (mającego od niedawna w mieście ulicę swojego imienia). Filharmonicy Częstochowscy pod batutą Adama Klocka byli wykonawcami słynnego „Exodusu” Kilara podczas koncertu jubileuszowego z okazji 80-tej rocznicy urodzin kompozytora.

W wykonaniu obu zespołów artystycznych, Chóru i Orkiestry, oraz solistów – sopranistki Ewy Biegas i barytona Roberta Gierlacha – zabrzmi też podniosłe „Te Deum” Antonína Dvořáka, podkreślając uroczysty dla Filharmonii moment.

Na październik 2020 roku pierwotnie przypadał termin kolejnej edycji jednego z flagowych, cyklicznych wydarzeń w Filharmonii – Festiwalu Wiolinistycznego im. B. Hubermana. Pandemia zaburzyła tryb przygotowań do tak dużej, międzynarodowej imprezy, której organizacja i promocja wymagają ogromnego nakładu sił, czasu i zaangażowania. A także stabilizacji, której brakuje w warunkach pandemii. Zdecydowano więc o przeniesieniu 13. edycji Festiwalu na przyszły rok (najprawdopodobniej wrzesień). Wcześniej podobna decyzja zapadła co do 16. edycji Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring – ta impreza, także międzynarodowa, została przeniesiona na czerwiec 2021.

Organizatorzy zdecydowali także o przesunięciu innych odbywających się w Filharmonii przedsięwzięć – planowany na luty 2021 roku Konkurs Wokalny im. Reszków odbędzie się na początku 2022 roku, a przypadająca na wrzesień 2021 kolejna edycja Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów – jesienią 2022.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2022