Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

7 pytań o AC, na które warto znać odpowiedź!

Facebook Twitter

Zastanawiałeś się kiedyś nad polisą autocasco? Jednak przytłoczyła Cię liczba informacji na temat tego ubezpieczenia. Co to jest OWU? O co chodzi w sposobach likwidacji szkody? Jakiej ochrony można oczekiwać od ubezpieczyciela? I czy słowa “franszyza” przypadkiem nie pisze się inaczej? Przeczytaj poniższy artykuł, by poznać odpowiedzi na 7 najważniejszych pytań o AC i rozwiej swoje wątpliwości!

Ubezpieczenie OC, dodatkowe polisy autocasco, NNW i assistance – łatwo pogubić się w tej bogatej ofercie firm ubezpieczeniowych. Dziś przyjrzymy się ubezpieczeniu AC, które polecane jest przede wszystkim właścicielom nowych i kilkuletnich samochodów. Gdzie szukać polis w bardzo dobrych cenach? Znajdziesz AC, a także tanie OC na mubi.pl.

Po co Ci autocasco?

Zasady działania obowiązkowego ubezpieczenia OC opisuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. To tam wyczytamy, że zasady działania polisy są takie same u wszystkich ubezpieczycieli. W przypadku autocasco sprawa przedstawia się inaczej – każde TU określa warunki ubezpieczenia (oczywiście muszą być one zgodne z ustawą o ubezpieczeniach i kodeksem cywilnym).

Czym jednak jest AC? To dobrowolne ubezpieczenie, które chroni finanse właściciela pojazdu w razie wystąpienia szkody w wyniku zdarzeń losowych. Na razie brzmi może enigmatycznie, ale wyjaśni się, czym są te przypadkowe zdarzenia.

Które zdarzenia AC obejmuje ochroną?

Zadajmy sobie przewrotne pytanie – na ile sposobów można zniszczyć lub uszkodzić samochód? Oczywiście inny kierowca może w niego wjechać, co skończy się wypłatą odszkodowania z polisy OC sprawcy. Jednak to nie wszystko!

Auto może zostać skradzione. Jego właściciel może stracić koncentrację i sam spowodować wypadek lub stłuczkę. Złodziej może wybić szybę, by ukraść przedmioty ze środka. Podczas burzy na samochód może przewrócić się drzewo. Intensywny deszcz może zalać pojazd, a grad uszkodzić karoserię. A co z pożarem? Wandalami? Osunięciem ziemi?

To właśnie są zdarzenia losowe, które swoją ochroną obejmuje autocasco! Dzięki pełnemu AC otrzymasz odszkodowanie przy szkodach częściowych i całkowitych – te pierwsze dotyczą sytuacji, gdy koszt naprawy nie przekracza 70% wartości pojazdu. W przypadku tych drugich naprawa auta nie będzie się opłacać.

Co to jest OWU?

W wielu poradnikach możemy przeczytać – zerknij do OWU, zapoznaj się z OWU! O co chodzi w tej radzie? Pod skrótem OWU, kryją się Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To dokument, który jest nie tylko podstawą do zawarcia umowy ubezpieczeniowej, ale także znajdują się w nim najważniejsze informacje o ubezpieczeniu.

To właśnie w OWU znajdziemy opisany zakres ubezpieczenia, jego przedmiot, prawa i obowiązki stron umowy, zasady wypłacania odszkodowania oraz sposób ustalania wysokości szkody.

Jakie są sposoby likwidacji szkody?

Kierowca, który ma wykupione ubezpieczenie AC w razie powstania szkody, otrzyma odszkodowanie, które pozwoli na jej likwidację. W jaki sposób się to odbędzie? To zależy od wariantu wykupionej polisy! Szkoda może zostać zlikwidowana na trzy sposoby:

  • kosztorys – rzeczoznawca sporządza kosztorys, a ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie,
  • warsztat standardowy – naprawia pojazd i wystawia fakturę VAT, za którą płaci ubezpieczyciel,
  • ASO – Autoryzowana Stacja Obsługi rozlicza koszt naprawy z ubezpieczycielem.

W przypadku ASO w naprawianym samochodzie montowane są oryginalne części danego producenta. Przejdźmy dalej do tajemniczego słowa “franszyza”!

Co to jest franszyza?

W ubezpieczeniach mamy do czynienia z dwoma rodzajami franszyzy – redukcyjną i integralną. Pierwsza z nich nazywana jest inaczej udziałem własnym! Jest to część odszkodowania, za którą ubezpieczony musi zapłacić z własnej kieszeni. Wyraża się ją kwotowo lub procentowo. O co w tym chodzi? Jeśli szkody zostały oszacowane na 2000 zł, a udział własny wynosi na przykład 500 zł, to ubezpieczyciel wypłaci 1500 zł.

Franszyza integralna nazywana szkodą minimalną to wartość szkody, do której ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania. Jeśli wyniesie ona 700 zł, a szkoda minimalna została ustalona na 800 zł, to kierowca nie otrzyma odszkodowania. Jednak gdy wartość szkody wzrośnie do 900 zł, to właściciel auta otrzyma 900 zł!

Jakie są rodzaje sum ubezpieczenia?

Suma ubezpieczenia to górna wartość odszkodowania, jaka może być wypłacona przez ubezpieczyciela. W OWU możemy znaleźć 4 rodzaje sum ubezpieczenia – stałą lub zmienną, odnawialną bądź nieodnawialną.

Stała suma ubezpieczenia, inaczej gwarantowana, oznacza, że wartość pojazdu przez cały okres umowy się nie zmienia. Jeśli dojdzie do powstania szkody, to będzie ona wyceniana na podstawie wartości pojazdu z dnia podpisania umowy. W przypadku sumy zmiennej brana będzie pod uwagę cena rynkowa auta w dniu powstania szkody. Suma nieodwracalna oznacza, że auto traci na wartości o wypłacone odszkodowanie, a w przypadku odnawialnej nic się nie zmienia – tłumaczy Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Najlepszym wariantem jest więc posiadanie polisy AC z sumą stałą i odnawialną. Niestety kosztuje ona najwięcej, w przeciwieństwie do najtańszej zmiennej i nieodnawialnej.

Jak uniknąć zaniżonego odszkodowania z AC?

Czasami zdarza się, że właściciel samochodu nie jest zadowolony z wypłaconej kwoty przez ubezpieczyciela. Otrzymałeś niewielkie odszkodowanie? Sprawdź, jak ustrzec się przed zaniżonym odszkodowaniem z AC! (więcej informacji w artykule: https://mubi.pl/poradniki/zanizone-odszkodowanie-z-ac/). Przyczyną tego mogą być wyłączenia odpowiedzialności, amortyzacja części lub błędy w procesie likwidacji szkody. W razie wątpliwości poszkodowany zawsze może odwołać się od decyzji ubezpieczyciela.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2021