Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

6 osób z grupy przestępczej w areszcie. Zajmowali się składowaniem niebezpiecznych odpadów

Facebook Twitter

W areszcie są już kolejni przestępcy, którzy zajmowali się składowaniem odpadów niebezpiecznych. Częstochowska policja zatrzymała 6 członków zorganizowanej grupy z naszego regionu, która działała na terenie kilku województw.

Zwożone toksyczne odpady porzucali na terenie Opolszczyzny.

Policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej z częstochowskiego Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali 6 mężczyzn w wieku od 47 do 53 lat z województwa śląskiego i dolnośląskiego. W zorganizowanej grupie przestępczej w 2020 roku zwieźli, a następnie porzucili łącznie co najmniej 3 tys. ton odpadów niebezpiecznych w Skarbimierzu Osiedle i w Kędzierzynie Koźlu

– mówi podkom. Sabina Chyra-Giereś, rzecznik miejskiej komendy w Częstochowie. Wszyscy podejrzani są tymczasowo aresztowani. Wiadomo, że podobnie jak to działo się w analogicznych sprawach w Częstochowie i okolicach, grupa przerzucała do hal i na wynajęte place, beczki oraz kontenery, tzw. mausery wypełnione chemikaliami:

Na podstawie zabezpieczonych próbek znalezionych tam substancji biegli stwierdzili, że były tam przechowywane odpady stanowiące poważne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przywóz z zagranicy oraz składowanie na terenie kraju odpadów niebezpiecznych bez wymaganego zezwolenia grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Na wniosek katowickiego prokuratora sąd postanowił, że cała 6 kolejne 3 miesiące spędzi w areszcie.

Policja prowadzi kilka podobnych spraw, część badana jest już w wojewódzkiej prokuraturze. Wszystko wskazuje na to, że tak działających grup przestępczych w kraju funkcjonowało kilka. Dlatego cenne mogą okazać się zeznania osób, które mają wiedzę o tym procederze:

Każdy, kto jest świadkiem składowania odpadów, powinien zawiadomić odpowiednie służby. Apelujemy przede wszystkim do osób, które mieszkają w pobliżu mało uczęszczanych miejsc, obiektów leśnych, opuszczonych hal czy magazynów o zwracanie uwagi na wzmożony ruch pojazdów ciężarowych oraz osób w takich miejscach. Swoje spostrzeżenia mogą zgłaszać pod numerem alarmowym 997 lub 112, a także przez internet za pomocą narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń

O pomoc w przechwyceniu sprawców i ujawnieniu podobnych przestępstw, apelowała podkom. Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka częstochowskiej policji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj