53 dorosłe drzewa w alei Niepodległości trafiły pod topór w imię „reorganizacji miejskiej zieleni”?
Kilkadziesiąt drzew wycięto w alei Niepodległości. To temat, o którym głośno jest w Częstochowie. Mieszkańcy oraz aktywiści nie kryją swojego oburzenia.
Po zaalarmowaniu nas przez słuchaczy, już w piątek (25.09) pojechaliśmy na miejsce, by sprawdzić jak to wygląda. O sytuacji rozmawialiśmy z Hubertem Pietrzakiem z Częstochowskiego Alarmu Smogowego:
Drodzy Państwo jeszcze ważna informacja. Oczywiście to, co tutaj się odbywa jest poniekąd za aprobatą i zgodą Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie, czyli ten urząd dobrze o tym wie, co tu się odbywa i można powiedzieć, że jest w jakimś stopniu zleceniodawcom dla osób, które zajmują się tym barbarzyństwem, czyli mordowaniem drzew w naszym mieście.
Zwróćcie Państwo uwagę, że jest to robione w wielkiej tajemnicy. Firma, która prowadzi ten mord na drzewach, wycinkę olbrzymią, jest bardzo dobrze zorganizowana w sensie takim, że przyjechali, robią co swoje – tę wycinkę tych ponad 70 drzew i niszczą dowody, czyli zabierają to wywożą itd.. Kto spowodował to, że w centrum miasta kolejne drzewa idą pod piłę mechaniczną. Karygodna sprawa.
– sytuację z ramienia MZDiT komentował rzecznik instytucji, Maciej Hasik. Pełne oświadczenie Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu dostępne poniżej:
W nawiązaniu do pojawiających się w mediach społecznościowych rozważań informujemy, że decyzje na wycinkę drzew na fragmencie pasa drogowego al. Niepodległości wraz z jej rekompensatą w postaci nowych nasadzeń wydały instytucje spoza miasta. Decyzje wydane przez organy zewnętrzne były poprzedzone głębokimi analizami, a ich uzasadnienie zawarte jest w treści decyzji. Zgodnie z KPA o więcej szczegółów należy pytać wymienionych instytucji.
Urząd Gminy Olsztyn wydał zgodę w drodze decyzji administracyjnej na wycinkę 38 drzew. Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach wydał zgodę w drodze decyzji administracyjnej na wycinkę 15 drzew. Łącznie 53 drzewa (w zdecydowanej większości lipy i topole).
Jednocześnie w myśl tych decyzji w ramach rekompensaty mają zostać nasadzone łącznie 222 drzewa plus krzewy. W obrębie wymienionego odcinka al. Niepodległości będą to 64 duże drzewa (lipy drobnolistne) sadzonki o obwodzie pnia od 20-25 cm i wysokości ok. 4,5 m plus krzewy oraz 158 dużych drzew (klon pospolity) sadzonki o obwodzie pnia 14-16 cm i wysokości ok. 4,5 m w obrębie al. Marszałkowskiej.
Pozwolenie w tym temacie było bezpośrednio podyktowane realizacją inwestycji budowlanej prywatnego inwestora i w części złym stanem drzewostanu. Decyzja ta jednocześnie umożliwi przebudowę układu drogowego w obrębie tego terenu, która poprawi bezpieczeństwo mieszkańców na odcinku al. Niepodległości pomiędzy ulicami Równoległą i Źródlaną wraz ze skrzyżowaniami (infrastruktura dla samochodów, pieszych i rowerzystów, m.in.: azyle, droga rowerowa itp.).
Do tematu będziemy wracać. Od piątku (25.09) staramy się uzyskać komentarz w tej sprawie w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim oraz w Gminie Olsztyn.