Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

50 mln pasażerów w całej historii lotniska w Pyrzowicach. Działa dla lotnictwa cywilnego od 1966 roku

Facebook Twitter

Na lotnisku w Pyrzowicach obsłużono 50-milionowego pasażera w całej, długiej historii tego portu lotniczego. Chociaż największy bum na podróżowanie samolotem przeżywa od 2004 roku, to jego historia sięga czasów PRL-u.

fot. facebook.com/PANSA.ANSP/

Piotr Adamczyk: Pierwsze regularne połączenie z lotniska w Pyrzowicach zostało zainaugurowane w październiku 1966 roku, była to trasa polskich linii lotniczych LOT do Warszawy. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, czyli do 1989 roku na pyrzowickim lotnisku obsłużono w sumie niecały 1 600 000 pasażerów, a w trakcie pierwszych 13 lat funkcjonowania III Rzeczypospolitej odnotowano tu 1,5 miliona podróżnych.

Jak mówi Piotr Adamczyk, rzecznik lotniska w Pyrzowicach, w ostatnich kilkunastu latach liczba pasażerów samolotów wzrosła wielokrotnie. Zasadnicza część z odprawionych 50 mln osób przypadła już po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Piotr Adamczyk: Od tego momentu przewozy pasażerskie gwałtownie przyspieszyły, w Pyrzowicach pojawiły się niskokosztowe linie lotnicze i dynamicznie zaczął rosnąć ruch charterowy i ten realizowany na zlecenie biur podróży. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej z Katowice Airport skorzystało prawie 47 milionów pasażerów.

Z historii dodajmy, że wcześniej, od 1948 roku do połowy lat sześćdziesiątych lotnisko w Pyrzowicach służyło wyłącznie Wojsku Polskiemu, było też bazą 39. pułku lotnictwa myśliwskiego, dodaje rzecznik lotniska Piotr Adamczyk.

 

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 marca 2023