Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

5 członków grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT w areszcie. Poważne zarzuty i możliwe 15 lat więzienia

Facebook Twitter

Wyłudzenia VAT-u na dużą skalę bada Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. Na ławie oskarżonych mają zasiąść członkowie grupy przestępczej wyłudzającej podatek. Prześwietlono ich działalność w latach 2015-2016.

Oszuści zwracali się o zwrot VAT-u pozorując eksport towarów do Armenii.

Założyciel grupy Cezary G. był prokurentem częstochowskiej spółki, w której prezesem zarządu był jego ojciec. Główny oskarżony kontrolował także firmy mające siedziby w Warszawie, Knurowie i Głownie, które były prowadzone przez członków grupy, i których celem było wystawianie faktur VAT oświadczających nieprawdę. Towary były fikcyjnie sprzedawane do częstochowskiej spółki, a następnie firma ta deklarowała sprzedaż do spółki w republice czeskiej.

Metody działania przedsiębiorców-oszustów wyjaśnia prokurator Tomasz Ozimek. Podejrzenia prania brudnych pieniędzy i oszustwa dopatrzył się Generalny Inspektor Informacji Finansowej.

Cezary G. występował do Urzędu Skarbowego w Częstochowie o zwrot podatku VAT z tytułu stosowania stawki 0% w związku z dokonywaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru. W ten sposób oskarżony doprowadził skarb państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie około 1 mln 800 tys. złotych oraz próbował doprowadzić do wypłaty 2 mln 800 tys. złotych. Celu nie osiągnął z uwagi wstrzymanie wypłaty podatku przez urząd skarbowy.

Jak mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, formalnie towary z Czech były sprzedawane do firmy w Armenii:

Działania te były pozorne i miały na celu wykazać w przyszłości, że pomiędzy podmiotami faktycznie prowadzone były transakcje handlowe. Wobec 5 podejrzanych sąd zastosował w śledztwie tymczasowe aresztowanie. Przestępstwa są zagrożone karą do 15 lat. W śledztwie prokurator przedstawił zarzuty wyłudzenia podatku VAT, wystawiania poświadczających nieprawdę faktur, prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia przestępstw skarbowych.

Szef i czterech członków zorganizowanej grupy przestępczej czekają za kratami na rozpoznanie sprawy przez sąd

– informuje prokurator Tomasz Ozimek.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2021