42-latek utonął w Konopiskach. Do wypadku doszło w niestrzeżonym zbiorniku wodnym „Pająk”
42-latek utonął w Konopiskach. Okoliczności tragedii wyjaśniają kryminalni z komisariatu w Blachowni pod nadzorem prokuratury.
42-latek utonął w Konopiskach
Wybrał się z rodziną nad wodę i już z niej nie wypłynął. Kolejna tragedia związana z utonięciem tego lata wydarzyła się w środowe (28.08.) popołudnie nad popularnym akwenem w gminie Konopiska. Informuje rzecznik częstochowskiej policji:
Barbara Poznańska: Kryminalni z Komisariatu w Blachowni pod nadzorem prokuratury ustalają okoliczności utonięcia 42-latka z Częstochowy. Do wypadku doszło w niestrzeżonym zbiorniku wodnym Pająk w Konopiskach. Do tego tragicznego zdarzenia doszło wczoraj po godzinie 14.00 przy ulicy Sportowej. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 42-latek wypoczywał nad wodą, wszedł do niej, żeby się schłodzić, pomimo że obowiązywał zakaz kąpieli. Apelujemy o rozsądek i przestrzeganie zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
Jak relacjonuje podkomisarz z Miejskiej Komendy Policji w Częstochowie, na miejsce szybko dotarła pomoc medyczna, ale 42-latkowi nie udało się przywrócić krążenia:
Barbara Poznańska: Gdy policjanci przybyli na miejsce, ratownicy medyczni prowadzili już akcję ratunkową. Pomimo natychmiast podjętych działań nie udało się przywrócić funkcji życiowych wyciągniętemu z wody 42-latkowi. Będący na miejscu prokurator zarządził wykonanie sekcji zwłok. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśnią okoliczności tego tragicznego zdarzenia. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
Śledztwo ma wyjaśnić, co było przyczyną utonięcia częstochowianina, sekcja odpowie na pytanie, czy 42-latek, który zażywał kąpieli, był pod wpływem alkoholu.
Apelujemy o rozsądek i przestrzeganie zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą:
1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie” kąpieliska mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.
2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.
3. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.
7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
Czytaj także: