Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jak wyglądał 13 grudnia ’81 w Częstochowie?

Facebook Twitter

40 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny. Internowano ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Blisko 100 osób straciło życie. Jak w Częstochowie wyglądał 13 grudnia 1981 roku? 

W mieście podobnie jak w całym kraju, zmilitaryzowane zostały zakłady o znaczeniu strategicznym, wystawiono warty m.in. przy budynku poczty na ul. Śląskiej. ZOMO zaatakowało i zdemolowało m.in. siedzibę zarządu regionu częstochowskiej „Solidarności”. W zakładach pracy, gdzie NSZZ „Solidarność” miał swoje struktury, doszło do protestów i strajków.

Dzień później- 14 grudnia, przeciwko dyktaturze protestowano m.in. w Spółdzielni Inwalidów „Anka”, Spółdzielni Pracy „Dzianilana”, Fabryce Pras Automatycznych „Wykromet”. Protestowali też studenci. 13 grudnia odbył się strajk Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Strajkować próbowała również Huta, ale do formalnego strajku nie doszło.

W grudniu ’81 sparaliżowana została komunikacja miejska i międzymiastowa, karetki pogotowia nie mogły wyjeżdżać do chorych i umierających ponieważ były rozstawione gdzie indziej, wyłączono telefony. Mimo braku krwawych represji wobec działaczy Solidarności, organizatorzy częstochowskich strajków zostali skazani na kary więzienia. Wyroki jakie wówczas zapadły opiewały na 3 lub więcej lat pozbawienia wolności. Części osób wyroki więzienia zostały podwyższone. M.in. taki los spotkał Aleksandra Przygodzińskiego, szefa Solidarności na Hucie. W całym regionie częstochowskim internowane zostały 162 osoby. – 66 z nich od razu 13 grudnia. Kolejnych 48 do końca grudnia. Internowania zdarzały się także później.

Stan wojenny trwał formalnie 586 dni – zniesiono go 22 lipca 1983 r. W związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą ogłoszenia stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 w oknie świecy i wyrażenie solidarności z ofiarami stanu wojennego.

 

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj