4 nowe stypendystki programu Program „Częstochowa dla Medyków”
Cztery studentki pielęgniarstwa będą tegorocznymi stypendystkami miejskiego programu "Częstochowa dla Medyków". W ten sposób od kilku lat miasto stara się pozyskiwać młode lekarskie i pielęgniarskie kadry. Docelowo mają leczyć i opiekować się pacjentami w Miejskim Szpitalu Zespolonym.
Częstochowa dla Medyków
Częstochowski program, który zachęca osoby kończące studia medyczne do pracy u nas, do tej pory zainteresował 15 lekarzy i 15 pielęgniarek.
Właśnie kolejne studentki uzyskają miejskie wsparcie, ale co ważne zdobędą u nas kwalifikacje i doświadczenie zawodowe
-mówi prezydent:
Krzysztof Matyjaszczyk: Najbardziej popularną formą są oczywiście stypendia i z tych stypendiów skorzystało już 30 medyków. Natomiast w ramach tego programu również występują różne dodatkowe specjalistyczne szkolenia i inne formy, z których młodzi ludzie mogą skorzystać. Program dotyczy wszystkich medyków, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z Miejskim Szpitalem Zespolonym i mają odpowiednie średnie. Na studiach są studentami, studentkami szóstego roku kierunków medycznych oraz trzeciego i piątego roku kierunków pielęgniarskich.
Dlaczego wybrały dla siebie zawód pielęgniarki? Mówią Kamila Krystek i Ewelina Graczyk – studentki pielęgniarstwa i częstochowskie stypendystki:
Mój tata chorował i opiekując się nim w domu, stwierdziłam, że chyba jednak chciałabym też to robić zawodowo.
Pomysł zrodził się tak naprawdę podczas pracy na SOR, gdzie zobaczyłam zapotrzebowanie na taką pomoc pielęgniarską. Tych pielęgniarek jest coraz mniej, a pacjentów nie ukrywajmy, jest coraz więcej i ta kadra na przełomie tych paru lat się uszczupla. Nie oszukujmy się, na SOR jest taki wachlarz osób chorych, potrzebujących samej medycznej pomocy, ale także tego dobrego słowa, uchwytu ręki, by po prostu być przy tej osobie.
Miasto nadal widzi spory potencjał programu oferowanego młodym ludziom. Ocenia Beata Stryjewska z Centrum Obsługi Inwestora w Częstochowie:
Beata Stryjewska: To inicjatywa, która powstała z myślą o wsparciu młodych, ambitnych osób pragnących rozwijać się w zawodach medycznych, a jednocześnie myśleliśmy o tym, żeby budować stabilne zaplecze kadrowe dla naszego miasta, tworząc właśnie ten program. Właśnie podpisaliśmy umowy ze stypendystkami, które dzięki swojemu zaangażowaniu i pasji do niesienia pomocy innym, stały się częścią tego programu. Dla nas to jest ogromna radość, że możemy wspierać ich rozwój i dawać im szansę na realizowanie swoich zawodowych aspiracji.
Tegoroczne stypendystki już podjęły pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym i liczą na praktyczną naukę w przyszłym zawodzie:
Praktyki pomagają bardzo dużo, bo już na dzień dzisiejszy wiem, na jakich oddziałach chciałabym pracować, a na jakich bym nie chciała pracować. Bardzo mi się spodobała praca z ludźmi starszymi i myślę, że jednak pójdę w tym kierunku.
To grupa społeczna pacjentów 60+, są najbardziej wymagającymi pacjentami, a tak naprawdę najbardziej potrzebują naszej atencji, opieki i na przełomie tych paru lat potwierdziłyśmy to, że jednak ci pacjenci potrzebują nas najbardziej, nie ze względu, tylko medycznego, ale też takiego sentymentalnego.
Program „Częstochowa dla Medyków” otrzymał w 2022 roku wyróżnienie w konkursie „Innowacyjny Samorząd” Polskiej Agencji Prasowej.
Czytaj także: