Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

30% posiadanej floty karetek w Częstochowie to nowe nabytki. Kolejny ambulans jeszcze w grudniu

Facebook Twitter

Nowe karetki ciągle potrzebne w częstochowskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Są wymieniane sukcesywnie, a tylko w tym roku zdecydowano się zastąpić 30 % posiadanej floty pojazdów nowymi samochodami.

fot. spr.com.pl

Okazało się to szczególnie ważne w dobie walki z pandemią i wzmożoną liczbą pacjentów:

Byliśmy ambulansem dla ratownictwa medycznego z wyposażeniem. To nie jest pełne wyposażenie ambulansu ratowniczego, ale głównym – nosze transportowe, defibrylatory, respiratory. Na zakup sprzętu przeznaczyliśmy w tym roku 3,5 mln złotych. Czekamy jeszcze na jeden ambulans, którego termin dostawy jest 20 grudnia. Ratownictwo medyczne wzbogaci się o 5 nowoczesnych ambulansów. Kupiliśmy też jeden ambulans do transportu sanitarnego.

Stare wysłużone samochody dla ratownictwa musiały zostać wymienione z racji wieku, wysłużenia i długich przebiegów, mówi dyrektor pogotowia Marian Nowak. Nowe pojazdy pozwoliły lepiej przygotować się do częstszych wyjazdów.

Mamy dosyć bogaty rok, wyjątkowy. Otrzymaliśmy z Urzędu Miasta prawie 2 mln złotych, które właśnie przeznaczyliśmy na inwestycję, i z Ministerstwa Zdrowia w ramach funduszy covidowych milion złotych. W razie czego można ściągnąć ambulans z sąsiedniej filii. Już w tej chwili nie wszystkich pacjentów przyjmują szpitale częstochowskie. Już jeździmy do Pyrzowic, co znowu dodatkowo wydłuża czas

– mówi Marian Nowak, dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. Na szczęście póki co nie brakuje karetek do wyjazdów do chorych, także tych z covidem. Większym problemem są trwające duże inwestycje drogowe. Utrudnienia szczególnie na starej „gierkówce” nie ułatwiają pracy ratownikom w kartce:

W niektórych przypadkach nie możemy z naszych przywilejów skorzystać, po prostu te samochody na DK1 nie bardzo mają gdzie uciekać. Są takie odcinki, gdzie jest jeden pas i za bardzo nie mają się gdzie usunąć. Z drugiej strony należy się cieszyć, że się wreszcie doczekamy porządnej drogi. W przyszłości będziemy mogli jeździć szybciej.

Przypomnijmy pracujące u nas 23 zespoły wyjazdowe ratownictwa medycznego działają w mieście oraz powiecie częstochowskim, kłobuckim i lublinieckim. O pracy i inwestycjach w nowe karetki mówił Marian Nowak z pogotowia ratunkowego.

fot. spr.com.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj