Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

3 marca Światowy Dzień Słuchu. Częstochowski laryngolog radzi

Facebook Twitter

Problem ze wzrokiem diagnozujemy szybciej, bo i łatwiej go zauważamy. Tymczasem dziś warto zadbać o swój słuch. 3 marca przypada Światowy Dzień Słuchu, zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia, jest obchodzony każdego roku.

Laryngolog Krzysztof Orłowski

O problemie życia w hałasie i braku dbałości o nasze uszy rozmawiamy z lekarzem specjalistą:

Krzysztof Orłowski: Dopiero gdy stracimy to zdrowie, to zaczynamy się naprawdę niepokoić i zaczyna nam to doskwierać. Dlatego też WHO, Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła taki dzień przypominający o tym, jak można dbać o słuch, jak można krzewić profilaktykę, żeby niedosłuchów było jak najmniej. Są przyczyny genetyczne. Największą bolączką są urazy akustyczne, długotrwałe przebywanie w hałasie, czyli na przykład niestosowanie ochronniki słuchu. Często się to zdarza. Pacjenci mówią, że pracują w hałasie, ale nie używają, bo utrudnia im to komunikację. Trzeba jednak naciskać na to, żeby te ochronniki słuchu czy to zatyczki, czy słuchawki stosowali.

– mówi laryngolog Krzysztof Orłowski, kierownik poradni słuchu i mowy w Częstochowie.

O słuch można zadbać też na co dzień

– podpowiada częstochowski specjalista. Na początek zamieńmy słuchawki douszne na bezpieczniejsze nauszne i ściszmy w nich dźwięk:

Krzysztof Orłowski: Bardziej uszkadzające słuch jest słuchanie przez słuchawki wewnątrzuszne i to powoduje większy niedosłuch. Szacuje się, że około miliarda między 12 a 35 rokiem życia ma utraty słuchu z powodu rekreacyjnego słuchania głośnej muzyki. Ci młodzi ludzie sobie na początku nie zdają sprawy z tego, że jest to nieodwracalne. Dopiero jak dojdzie do jakiegoś uszkodzenia słuchu czy to na koncercie, czy właśnie przy długotrwałym słuchaniu muzyki.

Z wszelkimi dolegliwościami w uchu czy podejrzaną infekcją, zawsze dla dbałości o narząd słuchu – trzeba się zwracać do lekarza. Wiele chorób może wpływać na pogorszenie naszego słuchu:

Krzysztof Orłowski: Pacjenci nie zgłaszają, a to jednak później przechodzi takie przewlekłe zapalenie, które również powoduje nieodwracalne już uszkodzenie. Ale również choroby zakaźne, takie jak odra, różyczka, ospa również mogą powodować niedosłuch i z takimi chorobami również należy się zwracać do specjalisty w miarę szybko, żeby tę pomoc uzyskać, albo jakieś zabezpieczenie tego słuchu. Trzeba również wspomnieć o diecie. Otyłość, przewlekły stres również powodują obkurczenie naczyń i niedotlenienie. Używki, papierosy, alkohol powodują również skurcz naczyń krwionośnych. Dbanie o wszystkie choroby metaboliczne.

– doradzał laryngolog Krzysztof Orłowski. Co roku 3 marca jest dniem, którego celem jest podniesienie świadomości na temat zapobiegania głuchocie i utracie słuchu. Specjaliści skupiają się na promocji profilaktyki na całym świecie i promują profilaktyczne badania.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj