29. Krajowa Konferencja Pszczelarska w Częstochowie: Mówiono o miodzie, jego właściwościach i ochronie pszczół
Częstochowa była gospodarzem 29. Krajowej Konferencji Pszczelarskiej. Wśród ważnych tematów były m.in. walory prozdrowotne miodu. Okazuje się, że świetnie sprawdza się nie tylko przy przeziębieniach, ale w zimie pomaga budować naszą odporność.
29. Krajowa Konferencja Pszczelarska w Częstochowie
Miód- przy jakich dolegliwościach warto go stosować? Mówił Tadeusz Sabat prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, który przy okazji zjazdu gościł w Częstochowie:
Tadeusz Sabat: Przy anginie, oparzeniach, czy też jakiś schorzeniach nawet rakowych, bo wiemy, że miody ciemne hamują rozwój komórek rakowych, pomaga odbudowywać nie tylko czerwone ciało walki, ale jest niezbędny przy każdej rehabilitacji. Organizm potrzebuje dziś zatrutym środowisku naturalnym czegoś, co hamuje działanie tych złych, nazwę to fluidów.
Zjechali tutaj pszczelarze z całej Polski. Sporo było o jakości produktów pszczelich i ich szerokim zastosowaniu. Znawcy mówili, że propolis to antybiotyk XXI wieku. Z kolei łyżka miodu dla zdrowia polecana jest na co dzień do naszych posiłków. Wyjaśniała prof. Małgorzata Dżugan z Uniwersytetu Rzeszowskiego, która odwiedziła konferencję:
Małgorzata Dżugan: Wydaje się, że łyżka miodu dziennie to jest taka ilość, którą każdy organizm jest w stanie przyjąć zamiast jakiejś niezdrowych słodyczy. Jeżeli chodzi o formę spożywania tego miodu, to wcześniejsze rekomendacje mówiły o tym, że miód trzeba rozpuszczać na dobę i wtedy dopiero wypijać. Współczesny człowiek, który się śpieszy, nie będzie czegoś takiego robił, ale dzisiaj zmieniło się trochę nastawienie, poleca się, żeby nie przyjmować na surowo bezpośrednio, bo on się doskonale wchłania.
Co ze stanem pszczelarstwa w Polsce? Znawcy tematu zatrwożeni są liczbą pszczół, dlatego pamiętajmy, aby pomagać owadom miododajnym. Dodał Waldemar Kudla, znawca tematów pszczelarskich:
Waldemar Kudla: Robić wszystko, żeby pszczoły miały pożytek, żeby miały czym się wyżywić. Szczególnie jest to ważne na okres czerwca i lipca, kiedy mamy przerwy w kwitnieniu wielu roślin, a rodzina potrzebuje tego pyłku bardzo dużo. Każdy może pomóc pszczołom wiosną, kupując jakiekolwiek kwiaty do ogrodu na balkon. Wystarczy zapytać sprzedawcę o rośliny miododajne. Trzeba pamiętać, że oprócz pszczół mamy w Polsce prawie 400 owadów zapylających.
Czytaj także: