Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

2,5 mln pielgrzymów przybyło w minionym 2022 roku na Jasną Górę

Facebook Twitter

Jest już coroczne sprawozdanie kustosza klasztoru. Po 1 kwietnia nastąpiło pandemiczne rozluźnienie obostrzeń i powoli wracało zainteresowanie pielgrzymkami i odwiedzinami częstochowskiego sanktuarium. 

Na Jasną Górę w pielgrzymkach pieszych, rowerowych, biegowych, rolkowych i konnej dotarło w sumie ok. 84 tys. osób. Było też prawie 3 tys. pielgrzymek parafialnych a w nich ponad 150 tys. osób. Od drugiej połowy maja powoli wracało bardziej tłumne pielgrzymowanie na Jasną Górę, ocenia o. Waldemar Pastusiak.

W ostatnich latach rozwinęło się transmitowanie nabożeństw z kaplicy na kanale YouTube. Liczba oglądających internautów to ponad 24 mln osób. Oprócz wiernych z Polski, to w większości mieszkańcy Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch. Wśród najważniejszych wydarzeń było otwarcie Jasnej Góry dla uchodźców z Ukrainy.

Wśród grup, które najczęściej oprowadzane były po klasztorze oprócz Polaków, to zorganizowane grupy pątników z: USA, Niemiec, Francji i Ukrainy. Przewodnicy jasnogórscy mieli w minionym roku 2250 grup w sumie z 58 krajów świata.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj