Konferencja na temat spektrum autyzmu, jak zwykle od Fundacji Primo Diagnosis
Fundacja Primo Diagnosis oraz Specjalny Ośrodek Wychowawczy ,,Dom dla chłopców" zorganizowały kolejną edycję konferencji na temat spektrum autyzmu.
Konferencja na temat spektrum autyzmu ma przybliżyć słuchaczom czym jest autyzm i pomóc go zrozumieć
To również kwestia rozpoznania problemu u najmłodszych dzieci i testów pod kątem właściwej diagnostyki. Mówi Anna Kościańska prezes Fundacji Primo Diagnosis:
Anna Kościańska: Czasem zachowania osób z autyzmem wydają nam się dziwne. Zakładamy, że musimy zredukować ich zachowania, jakieś autostymulacyjne, nie rozumiejąc, że jest to ich wewnętrzny sposób regulacji. Nie rozumiejąc tego, że autyzm nie jest chorobą, że autyzm nie jest czymś, co możemy zmienić, wyleczyć. Spektrum autyzmu jest i trwa całe życie. Możemy pomóc zmniejszyć objawy wskutek jakiejś terapii, natomiast na pewno nie spowodujemy, że osoba ze spektrum autyzmu stanie się neurotypowa, że będzie myśleć, widzieć, zachowywać się tak jak my.
Tegoroczna konferencja odbywała się pt. „Nieodkryte Ścieżki Autyzmu.” Było nie tylko pod kątem naukowym. Prelegenci zwracali uwagę jak powinna wyglądać diagnostyka zaburzeń i chorób neurologicznych. Mówi prof. Joanna Kossewska z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, jedna z uczestniczek częstochowskiej konferencji:
Joanna Kossewska: Taki najlepszy model to jest wielospecjalistyczna diagnoza i przygotowanie programu pracy terapeutycznej dla dziecka. Wielospecjalistyczna diagnoza powinna być pracą zespołową, czyli w takim modelowym ośrodku, do którego przychodzi rodzic i ten rodzic jest zaangażowany w zabawę. Dziecko jest obserwowane jak wchodzi w kontakt z rodzicem, ze specjalistami, z zabawkami w danym otoczeniu i wówczas można wymienić się różnymi spostrzeżeniami i wypracować wielospecjalistyczny dokument.
Przed próbą zdiagnozowania spektrum autyzmu, warto wykluczyć inne problemy neurologiczne. Można poradzić się osób, które służą wiedzą i radą. Radzi Małgorzata Pintele – Dyrektor Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Dom Dla Chłopców:
Małgorzata Pintele: Pierwszym takim znakiem jest albo ruchliwość dziecka, albo jego małoruchliwość, czyli po prostu coś, co odbiega od tak zwanej normy. I wówczas rodzice zastanawiają się, co jest nie tak z moim dzieckiem. Myślę, że każdy element odbiegający od takiej rzeczywistości, warty jest sprawdzenia. Pierwsze kroki czy rozmowa z kimś, kto ma nieco więcej wiedzy w danej placówce, w danym ośrodku, w żłobku, przedszkolu, a później skierowanie się również o taką medyczną pomoc.
Podobną konferencję co roku organizuje w Częstochowie Fundacja Primo Diagnosis. Na co dzień zajmuje się diagnozowaniem pod kątem spektrum już kilkumiesięcznych dzieci.
Czytaj także: