Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

2 maja obok Święta Flagi to też Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Facebook Twitter

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia przypada też Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Na Jasnej Górze Mszy św. w Kaplicy przewodniczyć będzie bp Piotr Turzyński, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Początek o godz. 12.00.

2 maja obok Święta Flagi to też Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Ze statystyk wynika, że poza terytorium Polski mieszka do 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego.

Polonia i Polacy za granicą plasują się na szóstym miejscu w świecie pod względem liczebności w stosunku do ludności kraju ojczystego.

Za Polonię uznaje się tylko polskich emigrantów i ich potomków.

Liczebność Polonii i Polaków za granicą jest różnie oceniana. Wynika to ze stosowania różnych kryteriów, takich jak urodzenie w Polsce, pochodzenie wieloetniczne, znajomość języka polskiego, czy deklarowana świadomość pochodzenia. W niektórych państwach prowadzone są spisy ludności, w innych przeprowadzane tylko ogólne szacunki, co także zmniejsza porównywalność danych. Ocenia się, że poza Polską żyje ok.21 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia. Jedna trzecia z tej grupy to Polacy urodzeni i ukształtowani w Polsce, reszta to osoby polskiego pochodzenia o różnym stopniu więzi z polskością.

Obecnie, pięć pierwszych miejsc wśród skupisk Polonii na świecie zajmują:
Stany Zjednoczone (około 10.600.000 osób); Niemcy (około 2.100.000 osób); Brazylia (około 1.900.000 osób); Francja (około 1.000.000 osób); Kanada (około 1.000.000 osób); trudno określić liczbę Polaków na Wyspach Brytyjskich z powodu bardzo aktywnej obecnie emigracji zarobkowej, ale szacuje się ją również na około milion osób.

Małe grupy polonijne (5-10 osób) istnieją również w takich miejscach jak Oceania, Birma, Katar, Nepal, Salwador, Trynidad, Surinam, Antyle Holenderskie, Barbados, Mali oraz Antarktyda (polska stacja badawcza).

Źrodło: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024