Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czyszczą jurajskie skały

Facebook Twitter

Trwa w tym tygodniu Akcja Czyste Skały 2020, prowadzona przez Związek Gmin Jurajskich. Dzięki piaskowaniu i usuwaniu napisów zostawionych przez wandali, kolejne skały i wapienne ostańce odzyskują dawny wygląd.

www.facebook.com/ZlotySzlakOrlichGniazd

Rozmawialiśmy o tych działaniach z Robertem Nierodą, który koordynuje akcję w gminach Żarki i Łazy.

W Suliszowicach w tym w ogóle jest to taka miejscowość, nad którą skupiamy się jeśli chodzi o akcję Bezpieczna Jura, czyli montaż asekuracji wspinaczkowej, z tego względu że sporo skał właśnie w miejscowości Suliszowice jest odkrzaczana i odsłaniana, i udostępniana wspinaczom. Związek Gmin Jurajskich w tej akcji, w tym roku zamontował w miejscowości Suliszowice ponad 600 ringów. 

Jak mówi dyrektor biura Związku Gmin Jurajskich, piaskowanie skał towarzyszy też montażowi udogodnień do wspinaczki. Suliszowice, Trzebniów czy Niegowonice – to miejscowości, gdzie trwa w tym sezonie oczyszczanie z napisów jurajskich skał. Mają być prawdziwą atrakcją turystyczną, zadbaną i pięknie wyglądającą na zdjęciach…

Na jednej ze skał właśnie, o nazwie Kapuśniak, podczas takiej akcji montażu ringów, okazało się, że są zabrudzenia, dokładamy do tej naszej akcji wspinaczkowej jeszcze czyszczenia skały, aby oddać tę skałę wspinaczom i turystom właśnie w takiej formie już super zagospodarowanej i wyczyszczonej. 

O Czystych Skałach 2020 mówił Robert Nieroda ze Związku Gmin Jurajskich. Akcja jest kontynuowana od 2013 roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023