Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

12 ton sprzętu trafiło już do pojemników na elektrośmieci

Facebook Twitter

Częstochowianie chętnie korzystają z pojemników na elektrośmieci. We wrześniu w naszym mieście stanęły 24 kontenery, do których trafiło już 12 ton zużytego sprzętu.

fot. czestochowa.pl

A w najbliższych tygodniach kolejne czerwone pojemniki staną na terenie miasta:

Jest to wynik, który nas bardzo cieszy, bo dzięki temu wiemy, że 12 ton odpadów elektrośmieci nie trafiło tam, gdzie nie trzeba, czyli np. do odpadów niesegregowanych, tylko trafiło do specjalnej firmy, która zajmuje się tego utylizacją. Ciągle mamy jeszcze około 5, być może 8 pojemników, które możemy w Częstochowie rozstawić i szukamy dla nich lokalizacji.

Przekonuje Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. Jak dodaje – specjalny kontener przeznaczony jest na wszystkie popsute, niepotrzebne i nieużywane urządzenia elektryczne i elektroniczne działające na prąd lub na baterie o wymiarach nieprzekraczających 50 cm:

Trochę nas martwi to, że przy niektórych pojemnikach, osoby nieodpowiedzialne porzucają inne odpady, niekoniecznie elektroodpady tylko worki z odpadami. Naszą ideą było to, żeby czerwone pojemniki na elektrośmieci służyły tylko na elektroodpady i na nic więcej. Prosimy mieszkańców, żeby jednak dbali o to, żeby było czysto, czyli te osoby, które tam wrzucają inny odpad niż elektroodpad, żeby tego nie robiły w przyszłości. 

Jak te elektroodpady są utylizowane?

Te odpady są wywożone poza Częstochowę, gdzie nasz partner je rozbiera, utylizuje, wyciąga to, co jest cenne, żeby wróciło to do obiegu i działało dalej w środowisku. Dzieki temu, że mieszkańcy pozbyli się tych 12 ton elektroodpadów mamy nadzieję, że jest to mały wielki wkład Częstochowian w to, aby nasza planeta była czystsza dla kolejnych pokoleń.

A już niedługo, bo na wiosnę z recyklingu elektrośmieci ma powstać w Częstochowie miejska pasieka. W naszym mieście stanie 8 uli dla 80 tys. pszczół.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 maja 2021