12-latek na rowerze potrącony przez samochód. Policja prosi rodziców o baczną opiekę nad dziećmi
Zdarzenie drogowe z udziałem rowerzysty powinno być przestrogą również dla rodziców. Śledczy z Kłobucka wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło 2 lipca w Pankach na ulicy Tysiąclecia.

12-latek na rowerze potrącony przez samochód
12-letni rowerzysta nieprawidłowo ominął ciężarówkę, co doprowadziło do zderzenia; chłopiec został przewieziony do szpitala z urazem prawej nogi. Kierowca ciężarówki był trzeźwy w chwili zdarzenia.

fot.klobuck.policja.gov.pl
Policja apeluje o ostrożność na drogach, szczególnie wśród młodych rowerzystów
Art. 33 (prawo o ruchu drogowym) Obowiązki i zakazy dotyczące kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną:
5. Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.
6. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 zasady korzystania przez pieszego z chodnika, pobocza, drogi dla pieszych i jezdni ust. 1-3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.
Czytaj także: