Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

12. Festiwal Dekonstrukcji Słowa ,,Czytaj!”, czyli spotkania, słuchowisko, western, wystawy

Facebook Twitter

"Czytaj!" zawsze, zachęca miasto i organizatorzy znanego już poza Częstochową Festiwalu Dekonstrukcji Słowa. W tym roku do słowa pisanego zachęcają szczególnie między 3 a 11 września. W tej bogatej edycji impreza potrwa aż 9 dni.

Impreza była przygotowywana przez miłośników literatury już od kilku miesięcy:

Sylwia Góra: Powtarzamy tę liczbę dni z roku poprzedniego, czyli z edycji jubileuszowej. Odpowiadamy na zapotrzebowanie, pracujemy trochę dłużej, żeby zmieścić tyle punktów programu. W poprzednich latach musieliśmy zaczynać o 16:00, to była za wczesna godzina, stąd zrobiły się dwa weekendy i z 7 9 dni. Festiwal ma już jakąś markę, nawet jeżeli chodzi o gości z zewnątrz, Co roku, kiedy rozmawiamy z naszymi zaproszonymi, słyszymy, że oni już słyszeli o tym festiwalu.

To już 12. Festiwal Dekonstrukcji Słowa ,,Czytaj!”. Jak przyznaje współorganizatorka wydarzenia – Sylwia Góra:

Wiele miast większych od naszego nie ma podobnego literackiego święta. Oprócz spotkań, dyskusji i promocji książek, są też w programie wystawy, muzyka, warsztaty czy gra miejska.

Wszystko łączy się jednak ze słowem pisanym:

Sylwia Góra: Mamy festiwal literacki, na który mamy okazję dzięki dofinansowaniu, a w tym roku oprócz miasta, które nas od wielu lat wspiera, udało nam się również zdobyć dofinansowanie ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego, mogliśmy sobie pozwolić na wydarzenia czy artystów, których z mniejszych dofinansowań nie mogliśmy sobie pozwolić. Jest Jacek Hugo-Bader, będziemy z nim rozmawiać 10 września. Z nazwisk, które bywają w Częstochowie, są mocno zaprzyjaźnione, to jest Łukasz Orbitowski. Myślę, że warto.

Nie zabraknie dużych nazwisk pisarskiego świata, ale też festiwal „Czytaj!” stawia na przenikanie literatury z innymi działaniami kulturalnymi. Stąd oryginalne pomysły w tegorocznym programie:

Sylwia Góra: Są takie wydarzenia nietypowe. W tym roku to są dwa duże wydarzenia – spektakl Teatru Komuna Warszawa „Western”, w którym wystąpią dwie kowbojki idące pod prąd, jeśli chodzi o sam gatunek westernu. Może być fajna sobota 10 września, w Miejskiej Galerii Sztuki. Na zakończenie festiwalu słuchowisko na żywo, do którego specjalnie dla nas tekst napisała Weronika Murek, za reżyserie zabiera się Marek Ślosarski, a muzyczną oprawę Krzysiek Niedźwiecki.

Festiwal Dekonstrukcji Słowa poleca Sylwia Góra. Impreza startuje 3 września i potrwa do 11 września. Zagości w Miejskiej Galerii Sztuki, OKF-ie, Gaude Mater, w Muzeum Częstochowskim, w lokalnych pubach, Domu Tajemnic czy klubokawiarniach.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024