Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

10 wyjazdów do traw minionej doby. „Zaczyna się” – mówią częstochowscy strażacy

Facebook Twitter

Minionej doby przyjęli 10 zgłoszeń o palących się trawach. Jak dodają funkcjonariusze, to dopiero początek. W ubiegłych latach, w szczytowym momencie, strażacy wyjeżdżali w ciągu doby nawet do 80 takich pożarów.

Ledwo pożegnaliśmy zimę a strażacy i lokalne instytucje już muszą ostrzegać przed wypalaniem traw. Bez względu na to, jakie pobudki kierują podpalaczami, to proceder absolutnie zabroniony.

Przez wypalanie suchych traw niszczy się życie, niszczy się mikroelementy, które są potrzebne do życia, do dobrego plonu. Po drugie – względy bezpieczeństwa: palące się suche trawy to jest zagrożenie dla majątku, ale także i ludzi. Ogień może się przenieść na zabudowania, na lasy. I trzeci czynnik: zasady przydzielania płatności bezpośredniej, warunkują otrzymanie dopłat, stosowaniem tzw. zasad dobrej kultury rolnej. Obszar wypalony dyskredytuje wniosek.

– mówił dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie Stanisław Gmitruk. Podpalaczom grozi areszt lub grzywna do 5 tysięcy złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj